İstanbul Büyükada’da atlı faytonların kaldırılması talebiyle “Faytona Binme, Vegan Ol” eylemi düzenlenlendi

Dün İstanbul Büyükada’da atlı faytonların kaldırılması talebiyle “Faytona Binme, Vegan Ol” eylemi düzenlenlendi. Vegan Aksiyon, Büyükada’da atlı faytonların kaldırılması için eylem yaptı. Grup eylem boyunca sık sık, “Hayvanlara özgürlük, alayına özgürlük” sloganı attı

Büyükada’da atlı faytonların kaldırılması için geniş katılımlı bir eylem düzenlendi. Vegan Aksiyon’un çağrısıyla yapılan eylemde, “Faytona binme vegan ol” yazılı pankart açıldı.

“Köleliğe dur de”, “Faytonlar kırılsın, köleliğe özgürlük” şeklinde sloganlar atan grup adına basın açıklamasını okuyan Sude Tanık, hayvanları kullanmadan yaşamanın mümkün olduğunu belirterek, “Bizler hayvanların daha iyi koşullarda çalıştırılmasına ya da bize hizmet etmesini değil, onların çalıştırılmamasını ve bizlere hizmet etmemelerini talep ediyoruz. Bugün burada bulunarak ekolojik, sömürüsüz, ulaşım alternatifleri mümkünken, atların veya diğer hayvanların kullanıldığı araçların varlığının yanlışlığını vurgulamak istiyoruz. Talebimiz atlı faytonların kaldırılmasıdır. Talebimiz her türlü hayvan köleliğine ve sömürüsüne son verilmesidir. Yani vegan bir dünyadır” dedi.

Faytoncu gruptan saldırı girişimi

Grubun yaptığı basın açıklamasının ardından dağılacağı esnada eylemin gereksiz olduğunu savunan bir grup faytoncu ile gruptaki kadınlar arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

DHA’nın aktardığına göre, konuyla ilgili konuşan Faytoncular Odası Başkanı Hasan Ünal, “Bunlar başkalarının piyonudur. Bunların bir şey yapacağı yok. Mideyi bulandırmak için. Bir kazan yemek yapıyorsunuz bir sinek içine düşüyor berbat ediyor. Bunlar bundan ibarettir. Başka bir şeyleri yok” dedi.

Yapıla çağrıda şunlara yer verilmişti:

Bedenleri birer mal ve kaynak olarak görülerek kullanılan tavuklar, arılar, ipek böcekleri, inekler, balıklar, koyunlar, ayılar, filler, maymunlar ve diğer hayvanlar gibi atlar da insan-merkezciliğinin tahakküm ve otoritesi altında kendilerine biçilmiş olan kölelik zincirlerinin esareti altında insana hizmet için kullanılıyor.

İnsan-dışı-hayvanlar, tıpkı insan gibi sinir sistemine sahip hissedebilir canlılardır. Acıyı, mutluluğu, tutsak edilmeyi, özgürlüğü, hazzı, ıstırabı ve stresi bilirler. Hiçbir hayvan; mal veya kaynak, yiyecek veya içecek, kıyafet veya aksesuar, kozmetik veya medikal ürün, denek veya eğlence, ulaşım, spor veya kumar objesi değildir.

Hayvanların doğuştan gelen hak ve özgürlükleri ile hissedebilirlik bakımından onlardan farklı olmayışımızın önümüze koyduğu eşitlik ilkesi gereği hiçbir hayvanı kullanmaya hakkımız yok.

İnsan türü olarak yaşamak için hayvan kullanmak zorunda değiliz. İneğin buzağı için yaptığı sütü inekten alarak kullanmak buzağının sütünü gasp etmek, ineği köleleştirmektir. Hayvanları kullanmak, onların hayatlarını ellerinden almaktır.

Vegan olmak yani hayvan kullanmadan yaşamak mümkünken bunu yapmıyor oluşumuz, bizi, hayvanları keyfi olarak kullandığımız gerçeğine götürüyor. Sinir sistemi olan; acıyı, mutluluğu bilen hayvanları, kendi hayatlarının özneleri olabilecekken bizlerin nesneleri haline getirerek bizlerin mal ve kaynağı olmalarını sağlamak hissedebilir canlılar olan hayvanların varoluştan gelen hak ve özgürlüklerini hiçe sayan bir yanlıştır. Bunun karşısında adaletin, özgürlüğün ismi veganlıktır.

Hayvanların tutsak edildiği kölelik zincirlerini kırmak ve hayvanların bize hizmet edecek köleler değil, kendi hayatları olan hissedebilir canlılar olduğunu kabul ederek vegan olmak etik bir gerekliliktir.

Bizler hayvanların daha iyi koşullarda çalıştırılması ya da bizlere hizmet etmesini değil, onların çalıştırılmaması ve bizlere hizmet etmemelerini talep ediyoruz.

Talebimiz atlı faytonların kaldırılmasıdır!

Talebimiz arıların, ineklerin, böceklerin; tüm hayvanların insana hizmet etmediği vegan bir dünyadır!

Adalet ve özgürlük için gelin önce vegan olun; hayvan kullanım alanlarınızı kapatın; hayvan kullanımını, fikirlerinizden ve pratiğinizden çıkarın; sonrasında veganlığı yayarak daha çok insanın hayvanlara karşı devam eden adaletsizlik ve hak gaspı karşısında hayvan kullanımını reddedip etik bir konuma geçmesi ve hayvan köleliğinin sonlanması için çabalayın.

Bu adaletsizlik karşısında vegan olmanız ve daha çok insanın vegan olması için çabalamanız hayvan kullanımının olmayacağı bir dünya için olmazsa olmazdır. Size bir karar kadar yakın olan veganlık, adalet için kişisel bir tercih değil, etik bir yükümlülüktür.

Faytona binme vegan ol!

Vegan Aksiyon – Hayvanlar için adalet https://www.facebook.com/events/709541505850405/

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir