İMC TV kapatıldı

OHAL kapsamında Kanun Hükmünde Kararname ile İMC TV yayını durduruldu.

Kararının gerekçesinde “milli güvenliği tehdit eden yapı, oluşum ve gruplar ile terör örgütlerine aidiyeti belirlenen kanallar” ifadesi kullanıldı.

2016-09-30_10-09-51

28 Eylül akşamı 10’u aşkın televizyon ve radyo TURKSAT’tan çıkarılmış, yayınları durdurulmuştu.

1 Mayıs 2011’de yayın hayatına başlayan İMC TV’nin İstanbul, Ankara ve Diyarbakır büroları bulunuyor.

Uydudan çıkartılmıştı, Hotbird ve internet yayını da durdurdu
İMC TV 26 Şubat 2016’da TURKSAT uydusundan çıkartılmıştı. Yayına Hotbird ve internet üzerinden devam ediyordu.

İMC TV Genel Koordinatörü Eyüp Burç, kararla İMC’nin Hotbird ve internet üzerinden yapılan yayının da durdurulacağını ve şirkete el konulacağını ifade etti.

“28 Eylül’de kapatılan diğer televizyonlar TURKSAT’tan çıkarıldı ve kapatıldı. Biz zaten TURKSAT’tan çıkarılmıştık.

“Şimdi ‘uplink’imizi, yani yayını uyduya taşıyan sistemimizi kapatacaklar.

“Biz tabii ki geri döneceğiz.”

Burç, medyaya kapatma kararlarını da şöyle değerlendirdi:

“Bu da kayyumun başka bir şekli. Yayınları kayyum üzerinden sürdürmekten vazgeçtiler, şimdi tümüyle kapatıyorlar.”

İMC TV: Son güne kadar hak temelli yayıncılık

İMC TV’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İMC TV 5 buçuk yıldır Türkiye’de tüm toplumsal kesimleri ilgilendiren her türlü gelişmeyi profesyonel bir gazetecilik anlayışıyla yansıtmaya çalışmıştır. Son güne kadar da hak temelli yayıncılığımızı sürdürdük.

“Dolayısıyla hükümetin kanalımızı kapatma gerekçesi olarak kullandığı ve tamamen hukuk dışı olan suçlamayı kesinlikle kabul etmiyor, yayınımıza yönelik kapatma kararını ifade ve basın özgürlüğüne vurulmuş büyük bir darbe olarak görüyoruz.

“İMC TV ve diğer televizyon ve radyoların kapatılması giderek daha da antidemokratik ve otoriter bir yörüngeye giren hükümetin tek sesli bir medya ve toplum yaratma çabasının bir parçasıdır. Kanalımızın kapatılması sadece bizim ifade ve basın özgürlüğümüzün ihlali değil, milyonlarca vatandaşın haber alma hakkına yönelik de ciddi bir ihlaldir. Bu uygulama 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında hükümetin bütün özgürlükleri kısıtlamaya dönük karar ve uygulamalarının bir başka parçasıdır.

“Hükümet 15 Temmuz darbe girişimini bahane ederek herhangi bir darbenin yapacağı uygulamaları hayata geçirdiğini bir kez daha göstermiştir. Hiçbir demokraside asla kabul edilmeyecek bu uygulamadan bir an önce geri dönülmesini bekliyoruz.”

3 ajans, 16 TV, 23 radyo
Anadolu Ajansı’nın haberine göre kararın dayanağı OHAL ilanının hemen ardından çıkarılan 668 sayılı kararname.

Fethullah Gülen cemaatiyle ilişkili olduğu gerekçesiyle 3 haber ajansı, 16 televizyon, 23 radyo kanalının kapatılmasına neden olan kararname diğer kanalların da Bakan onayıyla yeni kapatmalara imkan sağlıyor:

“Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine aidiyeti veya iltisakı ya da bunlarla irtibatı olan özel radyo ve televizyon kuruluşları ile gazete dergi, yayınevi ve dağıtım kanalları, ilgili bakan tarafından oluşturulacak komisyonun teklifi üzerine ilgili bakan onayı ile kapatılır.”

Kararın TÜRKSAT’a tebliğ edilmesi ile tüm kanalların yayını kesildi. Yayın kuruluşlarının merkezlerine de emniyet ve maliyeden ekipler gitti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.