Kolombiya’da 52 yıllık savaşı bitiren barış anlaşması imzalandı

Kolombiya’da 52 yıldır süren savaşın ardından Kolombiya hükümeti ile FARC gerillaları arasında barış anlaşması imzalandı.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ve Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) örgütünün “Timoçenko” lakaplı lideri Londono Jimenez Cartagena kentinde düzenlenen törende barış anlaşmasına imza attı.

Kurşundan yapılmış bir kalemle imza atılan 297 sayfalık anlaşmanın üzerinde “Geçmişimiz kurşunlarla yazıldı, geleceğimiz eğitimle yazılacak” ifadesi yer aldı.

Törende Santos “Şimdi barışın yeşermesi gerekiyor”, Timoçenko’ da “Savaş artık bitti. Şimdi barışı tesis etmeye başlıyoruz” dedi.

Anlaşmanın yasalaşabilmesi için 2 Ekim’de yapılacak referandumda kabul edilmesi gerekiyor.

Anlaşmaya, Küba’nın başkenti Havana’da Cumhurbaşkanı Santos ve Timoşenko arasına dört yıl süren görüşmelerin ardından varıldı.

AB anlaşmadan birkaç saat önce FARC’ı “terör örgütleri listesinden” kaldırdığını duyurdu.

Törene aralarında BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda devlet ve hükümet başkanı katıldı.

52 yıllık savaş

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC), 1960’lı yıllarda Kolombiya Komünist Partisi’nin askerî kanadı olarak kuruldu.

FARC, Kolombiya’daki en büyük silahlı gerilla hareketi. Yaklaşık 8 bin savaşçısı var.

50 yıllık çatışma sürecinde, 220 binden fazla insan öldü ve beş milyondan fazla insan evlerinden ayrılmak zorunda kaldı.

Kolombiya devleti ile FARC arasında görüşmeler 1991’de başlamıştı.

2012 sonlarında Küba’da barış için müzakere görüşmelerini yapan taraflar yıllar içinde süreci çeşitli nedenlerle durdurmuştu.

En son 17 Kasım 2014 günü Kolombiya ordusu generallerinden Ruben Dario Alzate’nin kaçırılması sonrası barış görüşmeleri Kolombiya devleti tarafından askıya alınmış; Aralık başında ateşkes yeniden sağlanmıştı.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.