Türkiye’nin Açık Yönetim Ortaklığı Statüsü Pasif Duruma Alındı

Yolsuzlukla mücadele ve şeffaf yönetim anlayışının geliştirilmesi kapsamında,Türkiye’nin de üyesi olduğu Açık Yönetim Ortaklığı’nın Yürütme Komitesi Türkiye’nin 2014’ten bu yana bir eylem planı sunmamasına bağlı olarak üyeliğinin pasif duruma alındığını açıkladı.
Açık Yönetim Ortaklığı (Open Government Partnership – OGP) politika yapım süreçlerinde hesap verebilir ve şeffaf yönetim anlayışının geliştirilmesi, yolsuzlukla mücadele edilmesi, vatandaşların ve sivil toplumun karar alma süreçlerine aktif katılımının artırılması ve sivil toplum ile hükümet arasındaki diyaloğun güçlendirilmesi gibi amaçlarla 2011 yılında kurulmuştur. Kurulduğu yıl Ortaklığa katılan Türkiye, üç başlıktan oluşan bir Eylem Planı hazırlamıştı; Kamuoyu ile Bilgi Paylaşımı, Politika Yapma ve Karar Alma Süreçlerine Katılım ve Etkin İşbirliği, Farkındalık Artırıcı Faaliyetler Düzenlenmesi ve Taraflar Arasında Diyaloğun Artırılması.

Ancak Türkiye’nin birbirini takip eden iki eylem planı döneminde de yeni bir plan sunmaması ve 2011’de sunulan ilk eylem planı doğrultusunda herhangi bir ilerleme kaydetmemesi üzerine, aktif üyelik statüsü değiştirildi. Açık Yönetim Ortaklığı’nın imzacı bir ülkenin üyeliğini eylem planı dönemlerine aykırı davrandığı gerekçesiyle pasif duruma alması ilk defa gerçekleşen bir durum.

Yürütme Komitesi, 21 Eylül 2016’da kamuoyuyla paylaşılan bu karar öncesinde, 4 Mayıs 2016’da Güney Afrika’nın Cape Town kentinde gerçekleşen son Açık Yönetim Ortaklığı toplantısında, Türkiye’yi konu hakkında uyarmış ve 1 Eylül 2016’ya kadar sivil toplumun geniş katılımıyla hazırlanacak bir eylem planı sunulmasını şart koşmuştu.

Türkiye’nin pasif olması, Açık Yönetim Ortaklığı (AYO) seçimlerinde oy kullanamayacak olmasının yanı sıra, AYO etkinliklerine de yalnızca gözlemci olarak katılabileceği anlamına geliyor. Bununla birlikte, Türkiye önümüzdeki bir sene boyunca Yürütme Komitesi ve Destek Birimininden yardım almaya devam edebilecek, bu süre sonunda ise AYO Yürütme Komitesi Türkiye’nin durumunu tekrar değerlendirerek yeni bir karar verecek.

İçinde bulunduğumuz olağanüstü hal de göz önünde bulundurulduğunda hükümetin hesap verebilir ve şeffaf bir yönetim doğrultusunda daha önceden verdiği taahhütleri yerine getirmesi gerekliliği ve sivil toplum örgütlerinin bu sürecin takipçisi olmak ve açık yönetim talebini güçlendirmek için çalışması demokrasi adına daha da önem kazanmaktadır.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

8 Yorum

  1. Geri İzleme: Open Government Partnership (Açık Yönetim Ortaklığı) Zirvesi 7-9 Aralık’ta Paris’te – Açık Veri ve Veri Gazeteciliği

  2. Geri İzleme: Açık Yönetim Ortaklığı Zirvesi Başladı #OGP16 | Dağ Medya

  3. Geri İzleme: #OGP16 Başladı – Açık Veri ve Veri Gazeteciliği

  4. Geri İzleme: Açık Yönetim Ortaklığı Zirvesi’ne Dair İyi, Kötü, Çirkin Olan Her Şey – Açık Veri ve Veri Gazeteciliği

  5. Geri İzleme: Açık Yönetim Ortaklığı Zirvesi’ne Dair İyi, Kötü, Çirkin Olan Her Şey | Dağ Medya

  6. Geri İzleme: Açık Yönetim Ortaklığı Raporu|”AYO ülkelerindeki gelişme ve reformlar, değişen politik durumların tehdidinde” | Dağ Medya

  7. Geri İzleme: Türkiye Açık Yönetim Ortaklığı Üyeliğinden Çıkarıldı | Dağ Medya

  8. Geri İzleme: (Arşiv) Açık Yönetim Ortaklığı ve Türkiye süreci vaka analizi - Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Türkiye

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.