Meclis 1 Ekim’de Açılacak

20 Ağustos’ta tatile giren TBMM Genel Kurulu, 1 Ekim Cumartesi günü yeniden mesaisine başlayacak.

Anayasa ve iç tüzüğe göre Meclis, her yılın Ekim ayının lk günü saat 15.00’de çağrısız olarak toplanıyor. 1 Ekim’de ilk tören TBMM Atatürk Anıtı’nda yapılacak. Anıta çelenk konulacak, saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı okunacak.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, birleşimi açtıktan sonra sunuş konuşması yapacak, İstiklal Marşı’nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kuruluna hitap edecek.

Meclis ilk olarak, Irak ve Suriye’deki operasyonlarda hükümete yetki veren Başbakanlık tezkeresinin bir yıl daha uzatılmasını görüşecek.

Başbakan Binali Yıldırım‘ın imzasıyla gönderilen ve 1 Ekim’de Genel Kurulda görüşülmesi beklenen tezkerede şu ifadeler yer alıyor:

“Türkiye’nin güney kara sınırlarına mücavir bölgelerde yaşanan gelişmeler ve süregiden çatışma ortamının ulusal güvenliğimiz açısından taşıdığı risk ve tehditler, gerek nicelik gerekse nitelik bakımından artmıştır” ifadesine yer veriliyor.

“Bu durum karşısında, Irak ve Suriye’den kaynaklanan, ulusal güvenliğimize tehlike oluşturabilecek her türlü risk, tehdit ve eyleme karşı, uluslararası hukuktan doğan haklarımız doğrultusunda gerekli önlemlerin ulusal düzeyde tespit edilerek hayata geçirilmeye devam olunması elzemdir.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.