Deutsche Welle’den Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı’na dava

Deutsche Welle televizyonu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile yapılan söyleşiye bakanlık görevlileri tarafından el konulmasını mahkemeye taşıdı.

Alman Deutsche Welle (DW) televizyonu, 5 Eylül’de Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile yapılan görüntülü söyleşiye bakanlık görevlileri tarafından el konulmasını mahkemeye taşımaya karar verdi.

Konuya dair kanaldan yapılan açıklamada, söz konusu söyleşiye ait video materyallerinin geri verilmesi talebiyle davanın Ankara’da Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açıldığı belirtildi.

Açıklamada, süreç ve gelişmeler şöyle aktarıldı:

“DW’de yayınlanan Conflict Zone adlı programın moderatörü Michel Friedman’ın 5 Eylül 2016 tarihinde Ankara’da gerçekleştirdiği TV söyleşisinin çekiminden sonra video materyallerine Türkiye Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın talimatıyla el konulmuştu.

“Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı, DW’nin olaydan bir gün sonra öğlene kadar tanıdığı sürede kayıtların geri verilmesi talebini yerine getirmedi. Daha sonra DW’nin avukatları tarafından tanınan ikinci süre de Türk tarafınca dikkate alınmadı. DW şimdi de materyallerin geri verilmesi talebiyle Ankara’daki Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açmıştır.”

Türk makamlarının tutumunu kınayan DW Genel Müdürü Peter Limbourg, konuyla ilgili açıklamasında “Bu olay, hukuk devleti ilkesi ve demokrasi ile bağdaşmamaktadır. Türk tarafının video materyalimizi derhal geri vermesini talep ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

DW Yayın Konseyi Başkanı Piskopos Karl Jüsten de, “Biz sınırsız basın özgürlüğünden yanayız. Deutsche Welle’nin Türk bir bakanla yaptığı söyleşinin geri verilmesi için dava açmak zorunda kalması çok endişe verici bir durumdur” şeklinde konuştu.

Gazeteci ve insan hakları örgütlerinden tepki

Öte yandan gazetecilik örgütleri de, DW kayıtlarına el koyan Türkiye Spor Bakanlığı’na tepki göstermişti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü ve Uluslararası İnsan Hakları Toplumu (IGFM) DW röportajına el konulmasına tepki açıklamaları yapmışlardı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.