Hrant Dink Ödülü Diyarbakır Barosu’nun

Uluslararası Hrant Dink Ödülü’nün sekizincisi öldürülen avukat Tahir Elçi’nin Başkanı olduğu Diyarbakır Barosu’na verildi. Gecenin diğer ödülü ise Malavili kadın kabile şefi Theresa Kachindamoto’ya verildi. Kachindamato çocuk evliliklerini durdurmak için çalışan bir aktivist.

Nilay Vardar’ın Bianet’te yer alan haberinde, ödüller sahiplerine Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan törenle verildi. Törende Bajar, Suriyeli mültecilerden oluşan İstanbul Oryantal Mozaik Korosu, Mehmet Erdem sahne aldı.

İnsel: 2007’den daha karanlık bir dönemdeyiz

Törenin açılışında Ödül Komitesi Başkanı Ahmet İnsel konuştu.

“Hrant Dink’in öldürülmesinin üzerinden neredeyse 10 yıl geçti. Onun katledilmesinin de bir parçası olduğu 2007 yılından daha kanlı ve karanlık bir dönemdeyiz. Mefur darbe girişimi başarız oldu ama hukuk devletinin her yönden askıya alındığı Olağanüstü Hal Rejimi hayata geçti. Gerçekten suçlu olanın yanında on binlerce kişi herhangi bir yargı kararı olmadan, gözaltına tutuluyor. Yüzlerce gazeteci, akademisyen, avukat, öğretmen sanatçı, insan hakları savuncusu kısacası otoriter rejmin olağan süphelileri, tutuklu, işsiz ve seyhat özgürlüğü kısıtlı olarak yaşıyor.

“Şebnem Korur Fincacı ve Ahmet Altan gibi mücadelelerini Hrant Dink ödülüyle selamladığımız kişilerin tutuklandığını uzun gözaltı sürelerine maruz bırakılığını gördük. 2013 yılı Hrnat Dink Ödülü sahibi Cumartesi Anneleri Türkiye’nin en uzun sivil itiatsizlik eylemini tam 600 haftadır sürüyor. Böylesi bir dönemde bugün Hrant Dink Ödülü’nün anlam ve önemi artıyor. Şiddeten arınmış adil ve özgür bir Türkiye ve Dünya için mücadele edenlere selam olsun.”


Kachindamoto: 549 çocuk evliliği önledik

Bu yılın yurtdışı ödülü Malavili kadın kabile şefi Theresa Kachindamoto’ya verildi. Kachindamato çocuk evliliklerini durdurmak için çalışan bir aktivist.

Kachindamoto, çocuk evliliklerine karşı nasıl mücadele ettiğini anlattı:

“Malawi’de en temel gelenek göreneğin başında erken evlilikler geliyor. Aileler kızlarını başlık parası karşılığı evlendirerek sefaletten kurtarıyor. Kız çocukları daha 12 yaşından okuldan kopartılıp anne oluyor. Önce toplum bilgilendirildi, sonra mevzuat değişikliğine gidildi. Şu ana kadar 549 çocuğun evliliğini önledik. Bu süreçte ölümle de tehdit edildim. Ama ölsem de bu işi bitireceğim dedim.”

Özmen: Tek yol barış istemek

Türkiye ödülü ise öldürülen avukat Tahir Elçi’nin Başkanı olduğu Diyarbakır Barosu’na verildi. Ödülü Diyarbakır Barosu Başkan Vekili Ahmet Özmen aldı.

Özmen şöyle konuştu:

 

“Gelinen noktada Tahir Elçi ve Hrant Dink’in bizlere bıraktığı mirası, korumak bir yana geliştirmek, bugün en temel görevimiz ve tarihsel sorumluluğumuzdur. Bunun tek yolu ise, barış istemek ve barışın tesisi için sesini yükseltmektir.”

Işıklar

Gecede, ‘Işıklar’ adı altında, dünyanın dört bir yanında ve Türkiye’de attıkları önemli adımlarla geleceğe dair umudu artıran kişi ve kurumların selamlandığı bir video gösterildi.

Gazze’de Al-Qattan Çocuk Merkezi, Ukraynalı bale öğretmeni Tamara’nın girişimiyle ilk bale okulunu açtı.

Diyarbakır’da öğretmen Ayşe Çelik, bir TV şovuna canlı bağlanarak ülkenin doğusundaki hak ihlallerine dikkat çekti.

İspanya’da Badalona meclis üyesi Fatima Talep, eşcinsel bir çiftin nikâhını kıydı.

2014’ten beri İzmir’de mülteci haklarını savunmak için çalışan Halkların Köprüsü Derneği

Kadın sünnetini yasaklamak için kampanya başlatan ve bunun sonucunda başarıya ulaşan Gambiya’daki Kadınlar İnisiyatifi

Türkiye’deki saldırılara karşı barışın sesini yükselten #BarışaYürüyorum İnisiyatifi

İngiltere’de oyuncakların cinsiyetçi politikalarla satılmasını engellemeye çalışan Oyuncaklar Oyuncak Kalsın

Amasya’da bir ayı aşkın süredir direniş veren ve direnişleri başarıyla sonuçlanan maden işçileri

Irak’ta IŞİD tarafından kaçırılan Yezidi kadınların kurtarılması için çalışan Ameena Saeed & Khalid Hasan çifti

Saadet Özkan , çalıştığı okul müdürünün 6 kız öğrenciye cinsel istismarda bulunduğunu ortaya çıkardı.

Suriyeli yüzücü Ege Denizi’nde su alan botlarını kardeşiyle yüzerek karaya çekip 20 kişinin hayatını kurtardı.

Mevsimlik sebze yetiştiren ve hasatları Mezitli Belediyesi

Hırvatistan-Slovenya sınırında buluşup tel örgülere karşı çıkmak için teli file yapıp voleybol maçı yapanlar.

Türkiye’nin doğusunda tarafsız haberciliği savunmak için birleşen gazeteciler haber nöbeti.

Farklılıklara rağmen bir arada mücadeleyi şarkılarla gösteren İsrail’den 10 Yahudi ve 10 Arap kadının kurduğu Rana Korosu

Kamboçya’ya taşınıp başkentte aşevi açan ve barakalarda yaşayanlara gıda yardımı yapan Türkiyeli yardımsever @aynebilim

Öğrenci ve öğretmenlerin işaret dilini öğrenmeleri için önayak olan Bosna Hersekli öğretmen Sanela Ljumanovic

Türkiye’nin doğusundaki şiddete son vermek için bildiri yayımlayan ‘Barış İçin Akademisyenler’

Çin’de tüm varlığını harcayarak bir köpek mezbahasını satın alan & burayı köpekleri koruma barınağına dönüştüren Wang Yan

15 Temmuz darbe girişimine karşı eşinin hafriyat kamyonunu alıp komşusu Sema Tutar’la tankların önüne çıkan Şerife Boz

15Temmuz darbe girişiminde siyasi parti, din, dil gözetmeksizin darbe karşıtı ve demokrasiden yana tavır alanlar.

Ödül, Hrant Dink’in doğum günü olan 15 Eylül’ün bu yıl Kurban Bayramı’na denk gelmesi nedeniyle, bu tarihten bir hafta sonra verildi.

Uluslararası Hrant Dink Ödülü her yıl, ayrımcılıktan, ırkçılıktan, şiddetten arınmış, daha özgür ve adil bir dünya için çalışan, bu idealler uğruna bireysel risk alan, ezber bozan, barış dilini kullanan, mücadeleye devam etme yolunda ilham ve umut veren, Türkiye’den ve yurtdışından iki kişi, kurum veya gruba veriliyor.

Bu ödülle, Hrant Dink Vakfı, bu yolda yürüyenlere seslerinin duyulduğunu, yaptıklarının görüldüğünü ve yalnız olmadıklarını hatırlatmayı, onlara manen destek olmayı, tüm insanları idealleri uğruna mücadeleye teşvik etmeyi amaçlıyor.

Jüride kimler var?

Ödülün bu yılki jürisinde, 2015 Uluslararası Hrant Dink Ödülü sahibi, insan hakları savunucusu Samar Badawi, 2015 Uluslararası Hrant Dink Ödülü sahibi LGBT derneği KAOS GL, yönetmen, senarist ve yapımcı Atom Egoyan, düşünür Étienne Balibar, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Genel Sekreteri Christophe Deloire, düşünür Michel Marian, şair, yazar ve edebiyat eleştirmeni Murathan Mungan, feminist yazar ve insan hakları savunucusu Şirin Tekeli ve Hrant Dink Vakfı Başkanı Rakel Dink vardı.

Daha önce kimler aldı?

Uluslararası Hrant Dink Ödülü’nü önceki yıllarda kazanan isimler Samar Badawi (2015), KAOS GL (2015), adli tıp uzmanı ve insan hakları savunucusu Şebnem Korur Fincancı (2014) ve aktivist Angie Zelter (2014), insan hakları savunucusu Nataša Kandić (2013) ve Cumartesi Anneleri / İnsanları (2013), yazar İsmail Beşikçi (2012), insan hakları örgütü Uluslararası “Memorial” Topluluğu – Rusya (2012), gazeteci, yazar Ahmet Altan (2011), gazeteci ve insan hakları savunucusu Lydia Cacho (2011), Türkiye Vicdani Ret Hareketi (2010), hukukçu Baltasar Garzón (2010), gazeteci, yazar Alper Görmüş (2009) ve gazeteci, yazar Amira Hass (2009).

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.