Hayvan Hakları İzleme Merkezi ve Komitesi’nin raporuna göre, son 5 ayda 1444 hayvan işkence gördü

2016’nın Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, temmuz aylarında Türkiye’de en az 8 milyon 315 bin 234 hayvanın avcılık, sokakta toplu zehirleme ve trafik kazalarıyla yaşam hakkı ihlal edildi; bin 444 hayvan işkence gördü; 2 bin 769 hayvanın özgürlüğü kısıtlandı; 112 hayvanın beden dokunulmazlığı ihlal edildi; 161 hayvanın canına kast edildi; 40 bin 155 hayvan “mega projelerle” zorla yerinden edildi; 155 evcil hayvan sokağa terk edildi.

 

Bianet’te yer alan haberde Hayvan Hakları İzleme Merkezi ve Komitesi (HAKİM), bugün düzenlediği basın açıklamasıyla Türkiye’deki hayvan hakları ihlallerine dikkat çekti; özellikle sokak hayvanlarına yönelik giderek artan şiddeti gündeme getirdi.

HAKİM’in basın açıklamasına CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile 24.dönem milletvekili Melda Onur da katıldı.

Türkiye’nin son beş aylık hayvan hakkı ihlalleri raporunu açıklayan HAKİM, belediyelerin toplama, zehirleme gibi uygulamalarıyla Türkiye’nin sokak hayvanlarıyla birlikte yaşama kültürünün yok olmaya başladığını vurguladı ve tüm insanlara çağrı yaptı:

“Tüm Türkiye toplumuna, mahallelerimizdeki komşularımıza sesleniyoruz: Yüzyıllardır sokak hayvanları ile birlikte yaşam kültürümüzü unutmayın; sokağınızdaki, mahallenizdeki hayvanların bilinmeze gönderilmesine izin vermeyin. Yerel yönetim eliyle sokak hayvanlarına yapılan her müdahalenin, yaşam alanlarımıza, bir arada var olma kültürümüze, en temel aidiyet ve adalet hislerimize saldırı olduğunu unutmayın.

“Mahalle sakinlerimiz olan sokak hayvanları toplatıldığında mutlaka hangi belediye tarafından, nereye, ne amaçla götürüldüklerini sorun. Onları kimsesiz bırakmayın, mahallenize geri getirilmeleri için talepte bulunun.”

HAKİM gönüllüleri, önümüzdeki hafta Hakkari, Van ve Diyarbakır’a giderek, savaş ve çatışmanın ekolojik etkilerini raporlayacak.

Sayılarla hayvan hakkı ihlalleri

HAKİM’in raporuna göre, Mart 2016’dan Ağustos 2016’ya kadar Türkiye’de gerçekleşen hayvan hakkı ihlalleri şöyle:

Mart ayında en az;

16 bin 560 yaşam hakkı ihlali

1040 işkence vakası

232 özgürlüğü kısıtlama vakası

50 beden dokunulmazlığını ihlal

138 cana kasıt vakası

40 bin 120 zorunlu göçe tabi tutma olayı (HAKİM, 3. Havalimanı projesi nedeniyle 40 bin kaplumbağanın yerinden edildiğini belirtti.)

Nisan ayında en az;

7 milyon 392 bin 152 yaşam hakkı ihlali

105 işkence vakası

1 cinsel şiddet vakası

76 özgürlüğü kısıtlama vakası

60 beden dokunulmazlığını ihlal

7 cana kasıt vakası

40 terk etme vakası

Mayıs ayında en az;

1797 yaşam hakkı ihlali

24 işkence vakası

103 özgürlüğü kısıtlama vakası

1 cana kasıt vakası

2 beden dokunulmazlığını ihlal

35 zorunlu göçe tâbi tutma

105 terk etme vakası

Haziran ayında en az;

104 bin 589 yaşam hakkı ihlali

27 işkence vakası

1.516 özgürlüğü kısıtlama vakası

1 cana kasıt vakası

10 terk etme vakası

Temmuz ayında en az;

800 bin 136 yaşam hakkı ihlali

248 işkence vakası

342 özgürlüğü kısıtlama vakası

14 cana kasıt vakası

21 ilde toplu hayvan katliamları

* Soldan sağa: Barış Şengül, Sezgin Tanrıkulu, Melda Onur, Burak Özgüner, Neşe Akbaş

HAKİM, 12 senedir yürürlükte olan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun sokak hayvanlarının haklarını korumadığını belirtirken, yasada yer alan sokak hayvanlarını öldürme yasağı gibi maddelerin ise uygulanmadığını belirtti.

Son beş ayda sokak hayvanlarının toplu olarak katledildiği raporlanan il ve ilçeler şöyle:

Çanakkale; İzmir Menderes; Bartın Kozcağız; Bursa İnegöl; İstanbulValidebağ Korusu; Bolu Gerede; Manisa Yunusemre; Yalova Paşakent, Karpuzdere ve Esenköy; Kastamonu Tosya; Aydın Milas; AnkaraKırkkonaklar; Kocaeli Darıca ve Kirazpınar; Afyon Sandıklı; IspartaYalvaç; Ağrı Doğubayazıt ve Patnos; Antep Islahiye ve Nurdağı;Kastamonu Karadere; Muğla Akyaka ve Bodrum; Yozgat Sarıkaya;Edirne Enez ve Nevşehir Ürgüp.

Ayrıca Tokat Zile’de ve İzmir Seferihisar’da tespit edilen toplu mezarlarda ise yüzlerce sokak hayvanının cesedine ulaşıldı.

Hayvan bakımevi kriterleri uygulanmıyor

HAKİM, 10 senedir yürürlükte olan Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği’nde yer alan hayvan bakımevi koşulları ve hizmet kriterlerinin de uygulanmadığına dikkat çekti.

Sokak hayvanlarını toplayarak, hayvanlar için gerekli fiziki koşulları sağlamayan belediyeler ve barınaklar da şöyle sıralandı:

İstanbul Sarıyer Belediyesi Barınağı ve Beşiktaş Belediyesi sokak hayvanları tedavi ünitesi, Aydın Büyükşehir Belediyesi Barınağı, AntalyaAlanya Barınağı, Bursa İnegöl Barınağı, İzmir’de Foça Belediyesi,Büyükşehir ve Konak Belediyesi’nin sokak hayvanları tedavi birimi,Mersin Tarsus Barınağı; Afyon Sandıklı Barınağı; Osmaniye KadirliBarınağı; İzmir Kiraz’da sokak hayvanlarının tutulduğu yer ve BergamaBarınağı; Adıyaman Belediyesi Barınağı; Balıkesir Edremit Belediyesi Barınağı, Konya Akşehir Belediyesi Barınağı, Manisa Turgutlu Barınağı;Kayseri Büyükşehir Belediyesi Molu Barınağı ve Çorlu Belediyesi.

Barınakların fiziki koşulları nedeniyle hayvanların yaşamsal tehdit altında olduğunu belirten HAKİM, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin metan gazı toplama alanında ve yüksek gerilim hatlarının altında kurduğu Hasdal Barınağı’nın bir benzerinin, Uşak’ta Banaz Belediyesi tarafından inşa edildiğinin de altını çizdi.

Belediyeler hayvanları usulsüzce topluyor

HAKİM’in raporuna göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, sabahın erken ve gecenin geç saatlerinde neredeyse tüm İstanbul ilçelerinden,Arnavutköy Belediyesi’nin ilçe genelinden; Ankara’da Polatlı TİGEM’den;Afyon’da Sandıklı’dan; Bursa’da Paşaköy’den; Adana’da Doğalpark’tan;Aydın’da Milas’tan ve Güzelçamlı’dan; Bartın’da Amasra ve Kozcağız’dan;İzmir’de Kiraz’dan; Kocaeli’de birçok ilçeden ve Manisa’da tüm il genelinde sokak hayvanlarının usulsüz olarak toplandığı tespit edildi.

Ayrıca basın toplantısında belediye görevlilerinin hayvanları nasıl topladığına dair videolar gösterildi. Beş kişinin bir köpeğin üzerine çullanması ve boyun kancası kullanılmasının hayvana nasıl zarar verebileceği anlatıldı.

Kısırlaştırma için toplanan hayvanlar doğum yapıyor

Kısırlaştırıldığı iddia edilen ve ücra, ıssız yerlere terk edilen küpeli sokak köpeklerinin doğum yaptığı ise defalarca hayvan koruma gönüllüleri tarafından tespit edildiğini de belirtti.

Kurtköy-Pendik orman hattı âdeta “sokak köpeği havzası”na dönüştürüldüğü ifade edildi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.