Şort Giyen Kadına Tekme Atan Erkek Tutuklandı

Bayramın birinci günü sabahı nöbetten dönen hemşire Ayşegül Terzi’ye saldıran Abdullah Çakıroğlu tutuklandı. Ancak Çakıroğlu’nun tutuklanma nedeni “saldırı” değil.

DHA’nın haberine göre Çakıroğlu ikinci defa getirildiği savcılıkta susma hakkını kullandı.

“Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” ve “İnanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme” suçlarından tutuklanması talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Çakıroğlu’nun sorgusuna baronun görevlendirdiği kadın bir avukat girdi.

Saldırgan mahkemede verdiği ifadesinde “Kurban Bayramı’nda milli ve manevi duygularım üst seviyedeydi’ dedi.

Saldırdığı kadının “normal” giyinmediğini ileri süren Çakıroğlu “Bu da benim manevi duygularımı tahrik etti” dedi.

“Gayrimüslimim diyorsa da bizi tahrik etmeyecek”

Olay günü kendisinin insanlarca tartaklandığını öne süren Çakıroğlu şöyle konuştu:

“Ülkemizden şunu istiyorum. Anayasamız doğrularını birinci derecede İslamdan almak zorundadır. Şayet bir kişi ‘Ben gayrimüslimim’ diyorsa da yine bizleri tahrik etmeyecek manevi değerlerimizi aşındırmayacak şekilde giyinmelidir. Başka bir diyeceğim yoktur.

“Manevi değerlerimin çoşması nedeniyle…”

“Ben daha önce psikolojik tedavi gördüm. Ben şu anda sağlıklı bir insanım. Ancak o zaman manevi duygularımın coşması nedeni ile davrandım. İslam hukukunda seksi giyinen bayana kırbaç vurulur. Bu kişilere de en azından bir para cezası verilmesi gerekir. Bizim akıl ve ruh kimyamızı bozuyorlar.

“Şehvet ortamı oluşuyor”

“Ben dört senedir oruç tutuyorum. Ancak bu insanlar yüzünden yüzümü ahirete dönemiyorum. Dinimle barışık yaşayamıyorum. Mevcut ortamdan gayrimüslimlerin belirli bir standarda çekilmesi gerekiyor. Bunlar belirli standartlara çekilip gerekli önlemler alınmazsa dinden uzaklaşıyoruz. İnsanlar şeytanlaşıyor ve şehvet ortamı oluşuyor. Bundan dolayı Müslümanlığı yaşamaktan her gün uzaklaşıyoruz. Devletimizden İslamı resmi din olarak benimsemesini istiyoruz.”

Avukatı ise saldırganın sağlık durumu göz önüne alınarak karar verilmesini istedi.

Mahkeme Çakıroğlu’nun “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” ve “İnanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme” suçlarından tutuklanmasına karar verdi.

Ne olmuştu?

Terzi, bayram günü otobüste Abdullah Çakıroğlu isimli erkeğin saldırısına uğradı. Saldırının basına yansımasının ardından Çakıroğlu önce “yaralama” suçlamasıyla gözaltına alındı.

Çakıroğlu ilk ifadesinde, “Giydiği şort ortama uygun değildi. Bu nedenle sinirlenip hareketi yaptım” dedi.

Saldırgan emniyetteki ifadesinde, “Ben psikolojik tedavi görüyorum. Bir anda istem dışı tekme attım” dedi. Asayiş Şube Müdürlüğü’nden çıkarıldığı sırada basın mensuplarının sorularını, “Arkadaşlar her şey kontrol altında… Sıkıntı yok, gerekli izahatları yapacağım… Vandalların saldırısına uğradım, 20 tane solcu terörist bana saldırdı. Her şey İslam hukukuna göre oldu” diyerek yanıtlayan Çakıroğlu savcılığa sevk edildi. Savcılık ise, “yaralama” gibi bir suçun tutuklama gerektirmediği iddiasıyla saldırganı serbest bıraktı.

Saldırganın serbest bırakılmasının ardından olay kamuoyunda tepki çekti.

Bunun üzerine savcılık yeniden yakalama kararı çıkardı. Çakıroğlu “Halkı kin ve düşmanlığa teşvik etmek” suçlamasıyla gözaltına alındı.  Çakıroğlu tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi ve tutuklandı.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://bianet.org/bianet/kadin/178819-sort-giyen-kadina-tekme-atan-erkek-tutuklandi

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.