#CumartesiAnneleri600Hafta için 24 Eylül 12:00’de dayanışma çağrısı yapıldı

Devletin, gözaltında kaybetme politikasıyla yönetildiği günlerde güvenlik güçlerince gözaltına alındıktan sonra varlığı inkar edilen ve kendilerinden bir daha haber alınamayan insanların aileleri ile onları destekleyen insan hakları savunucuları 27 Mayıs 1995 tarihinde “Kayıplarımızı istiyoruz!” diyerek barışçıl bir direniş başlattılar.

 

Cumartesi Anneleri olarak adlandırılan kayıp yakınları, 27 Mayıs 1995’ten bu yana her cumartesi saat 12:00’de, İstanbul’un en işlek yeri olan Galatasaray’da yüzlerce kaybın fotoğrafını taşıyarak hakikat ve adalet talep eden seslerini yükseltiyorlar.

Türkiye’nin en uzun erimli protestosuna dönüşen cumartesi buluşmaları 24 Eylül 2016 tarihinde 600. haftasına girecek. Cumartesi Anneleri, 600 haftadır kayıplarını arıyor, 600 haftadır adalet arıyor, 600 haftadır “Aslında kaybedilmek istenen, insanlığımızdır” diyerek insanlık onurunu sahipleniyorlar.

 

 

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon da 24 Eylül 2016 tarihinde her yerde, Galatasaray’la eş zamanlı olarak ses çıkarma, Cumartesi Anneleri’nin hakikat, adalet ve barış talebini destekleme çağrısı yaptı.

Yorumlar

yorumlar

Post source : Evrensel

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.