Tarık Akan Uğurlandı

16 Eylül günü hayatını kaybeden Tarık Akan için Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nda bir veda töreni düzenlendi.

Törenin ardından Tarık Akan’ın cenaze namazı Teşvikiye Camii’nde kılındı. Sanatçı Bakırköy’deki Zuhuratbaba Mezarlığı’na defnedildi.

Tarık Akan’ın naşı Bakırköy’e getirildiğinde doğup büyüdüğü semtte büyük bir kalabalık oluştu.

Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nda tören

Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nda törene Tarık Akan’ın hayat arkadaşı Acun Günay, çocukları Özlem, Özgür ve Barış Üregül, ağabeyi Turgut Üregül, eski eşi Yasemin Erkut’un yanı sıra aralarında Müjdat Gezen, Genco Erkal, Zülfü Livaneli, Kadir İnanır, Cüneyt Arkın, Aytaç Arman, Melike Demirağ, Suavi, Rutkay Aziz, İlyas Salman, Emel Sayın, Türkan Şoray, Fatma Girik, Leman Sam, Zuhal Olcay, Nuri Alço, Hüseyin Turan, Fazıl Say’ın bulunduğu sanatçı arkadaşları ve sevenleri katıldı.

Sunuculuğunu Orhan Aydın’ın yaptığı törende Nebil Özgentürk’ün hazırladığı Tarık Akan’ın yaşam öyküsünün aktarıldığı belgesel gösterildi. Akan’ın naşı Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’na getirilmedi.

Tarık Akan’ın kızı Özlem Üregül konuşmasıyla başlayan buluşmada Akan’ın kurucusu olduğu Bakırköy Taş Mektep’in müdürü Ali Akdoğan, şair Ataol Behramoğlu, arkadaşı Zeki İrfanoğlu ve Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Rutkay Aziz konuştular.

Tarık Akan’ın 52 yıllık arkadaşı Zeki İrfanoğlu “Ölmeden bir süre önce bir yerde otururken, ‘Bu kadar maddi gücümüz var, Amerika’ya neden gitmiyoruz, dedim. ‘Atatürk gitti mi, ben niye gideyim?’ dedi. Tarık benim 52 yıllık arkadaşımdı. Siz bir sanatçı kaybettiniz, ben canımın yarısını kaybettim” dedi.

Taş Mektep Korosu İbrahim Yazıcı’nın yönetiminde sahne aldı. Piyanist Fazıl Say’ın eşliğinde Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Korosu’ndan sonra Genco Erkal ise Fazil Say’ın piyanosu eşliğinde Nazım Hikmet’in “Yaşamaya Dair” adlı şiirini okudu.

Mini konser Zülfü Livaneli, Zuhal Olcay, Melike Demirağ, Suavi, Cahit Berkay, Güvenç Dağüstün, Mazlum Çimen, Hüseyin Turan’ın da katıldığı koroyla birlikte Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun şiirinden Livaneli’nin bestesi “Yiğidim Aslanım”ın seslendirilmesiyle sona erdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Kani Beko da törene katılanlar arasındaydı.

DİSK üyeleri törende Tarık Akan’ın katıldığı bir eylemin fotoğrafından hazırladıkları pankartı açtı.

* Fotoğraflar: Berk Özkan – İstanbul/AA

Hakkında

13 Aralık 1949’da İstanbul’da doğdu. Asıl adı Tahsin Tarık Üregül idi. Babası subay olduğu için ilkokulu birden fazla ilde okudu. Orta ve liseyi Bakırköy’de bitirdi.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Makine Yüksek Mühendisliği’nde okudu, Gazetecilik Yüksek Okulu’nu bitirdi.

Sinema oyunculuğuna başlamadan önce cankurtaranlık ve işportacılık yaptı.

1970’te Ses Dergisi’nin açtığı Sinema Artist Yarışması’nı kazanarak 1971’de “Solan Bir Yaprak Gibi” filmiyle kamera karşısına geçti. Artık adı Tarık Akan idi.

5 Yılda 37 film

“Yeşiçam’ın cici çocuğu” olarak anıldı, 1971-1975 arasında 37 filmde rol aldı.

Emel Sayın‘la ‘‘Mavi Boncuk’’u, Hülya Koçyiğit’le ‘‘Sev Kardeşim’’i, Hale Soygazi ile ‘‘Gece Kuşu Zehra’’yı, ‘‘Hababam Sınıfı’’nı bu yıllarda çekti.

Sonrasında kariyerine toplumsal filmler ile devam etti: Nehir, Maden, Sürü, Yol, Kanal

 

12 Eylül’de 12 yılla yargılandı, 2.5 ay hücre hapsi cezası aldı. Hayatının bu dönemini “Anne Kafamda Bit Var” (2002) kitabıyla kaleme aldı.

Muhalif kimliği ile de tanındı. Gezi direnişine destek verdi, Berkin Elvan için “Hayatı Durdurun” çağrısı yapan sanatçılardan olduğu için hakkında soruşturma açıldı, çatışmaların durması için devlete ve PKK’ye çağrıda bulunan sanatçılar arasında yer aldı.

1980’den sonra bir süre ticari taksi kiralayarak çalıştı.

1991’de kendisinin de okuduğu Taş Mektep’i yap-işlet-devret sistemi ile alarak Özel Taş Koleji’ni kurdu. Aziz Nesin’in ölümü üzerine Nesin Vakfı başkanlığını üstlenen Ali Nesin’den sonra vakfın başkanı oldu. Nazım Hikmet Vakfı’nda Başkan Vekili olarak çalıştı, vakıf için beş belgesel çekti, altıncısı üzerine çalışmaları sürüyordu.

Ödülleri

Altın Portakal Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu: Suçlu (1973), Maden (1978), Adak ve Sürü (1980), Pehlivan (1984), Üçüncü Göz (1989), Karartma Geceleri (1990), Gülüm (2003)

Altın Portakal Film Festivali Yaşam Boyu Onur Ödülü (1996)

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Onur ödülü (2006)

Altın Koza Film Festivali/ En İyi Erkek Oyuncu: Kararma Geceleri (1992)

Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği/ Sinema Emek Ödülü (2009),

Berlin Uluslararası Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu: mansiyon, Pehlivan (1985)

Cannes Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu Adaylığı: Yol (1982).

Tarık Akan’ın rol aldığı filmlerin ve televizyon dizilerinin listesi için tıklayın.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://bianet.org/bianet/yasam/178784-tarik-akan-ugurlandi

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.