Otobüste kadına şiddet uygulayan saldırgan için yakalama kararı

İstanbul’da otobüste şort giyen Ayşegül Terzi’ye tekme atarak saldıran Abdullah Çakıroğlu hakkında tekrar yakalama kararı çıkarıldı.

Maslak’ta belediye otobüsünde Ayşegül Terzi’ye şort giydiği için saldırıp tekmeleyen, dün gözaltına alınan ancak daha sonra serbest bırakılan saldırgan Abdullah Çakıroğlu için, gelen yoğun tepkilerin ardından yeniden yakalama kararı çıkarıldı.

Çakıroğlu hakkında nöbetçi savcılık talimatı ile “halkı kin ve düşmanlığa teşvik etmek” suçlamasıyla tekrar yakalama kararı çıkartıldı.

Ne oldu?

Hemşirelik yapan Ayşegül Terzi, 12 Eylül’de çalıştığı hastaneden çıkıp evine gitmek için bindiği otobüste saldırıya uğradı.

Terzi, saldırganın önce “Şort giyenler ölmeli” diyerek sözlü olarak sataştığını, ardından da otobüsün demirinden destek alarak yüzüne tekme attığını söyledi.

Güvenlik kamera kayıtlarını inceleyen polis, saldırganın 35 yaşındaki Abdullah Çakıroğlu’nu tespit etti ve Üsküdar’da güvenlik görevlisi olarak çalışan saldırganı gözaltına aldı.

Şüpheli, Ayşegül Terzi’ye tekme attığını kabul etti.

Çakıroğlu, ilk ifadesinde ise “Giydiği şort ortama uygun değildi. Bu nedenle sinirlenip hareketi yaptım” dedi.

Dün akşam gözaltına alınan Çakıroğlu, adliyedeki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, saldırıya uğrayan Ayşegül Terzi için Galatasaray Lisesi önünde yaptığı basın açıklamasında, saldırganın serbest bırakılmasını protesto etti.

Açıklamada, Terzi’ye atılan tekmenin laikliğe, özgürlüğe, demokrasiye ve tüm kadınlara atıldığı vurgulandı ve “‘Şort giyen kadınlar ölmeli’ diyen Abdullah Çakıroğlu’nun serbest bırakılması tüm kadınlar için tehdittir. Benzer suçları başkalarının yapması için cesaret verici bir karardır” denildi.

Terzi ise, açıklamada okunan mesajında “Ben adalete güveniyordum ama ben bugün evde oturuyorum, o dışarıda dolaşıyor” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.imctv.com.tr/otobuste-kadina-siddet-uygulayan-saldirgan-icin-yakalama-karari/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.