Kadınlar, Ayşegül Terzi’ye yönelik erkek şiddetini protesto etti

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, “Şort giyen kadınlar ölmeli” diyen Abdullah Çakıroğlu’nun serbest bırakılmasının tüm kadınlar için tehdit olduğunu belirterek, saldırganın bırakılmasına tepki gösterdi, “Bu, tüm kadınlara tehdittir” dedi. Açıklamada okunan mesajında ise Ayşegül Terzi, “Ben adalete güveniyordum ama ben bugün evde oturuyorum, o dışarıda dolaşıyor” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, şort giydiği için toplu taşıma aracında bir erkek tarafından saldırıya uğrayan Ayşegül Terzi için Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yaparak, saldırganın serbest bırakılmasını protesto etti.

Kadınlar; “Şort giydiği için şiddet gören Ayşegül için sessiz kalmıyoruz. Haklarımızdan ve özgürlüğümüzden vazgeçmeyeceğiz, laiklik için direneceğiz” pankartı ile “Asla sessiz kalmayacağız” ve “Kadınlar için laiklik renkli elbise ve daha fazlasıdır” dövizlerini taşıdı.

Eylemde, “Ayşegül Terzi yalnız değildir”, “Asla yalnız yürümeyeceksin” ve “Laiklik için direneceğiz” sloganları atıldı.

“OHAL’le birlikte kadınlar tamamen güvencesiz”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Türkiye Temsilcisi Gülsüm Kav, kadınlar için Türkiye’de zor günlerin yeni başlamadığını söyleyerek, “Son dönemlerde ise artık hayatımızdan oluyoruz. OHAL ile birlikte kadınlar tamamen güvencesiz. Kadınlardan ne istiyorlar” dedi.

“Boyun eğmeyecekleri” mesajını veren Kav, Ayşegül Terzi’nin uğradığı saldırıya dikkat çekerek, “Bir otobüse binme hakkımız bile ellimizden alınıyor. Bir yerde ne kadar zulüm varsa orada o kadar direniş de vardır. Biz bu zulmü reddediyoruz” diye konuştu.

Bütün kadınlara çağrıda bulunan Kav, “Saldırgan serbest bırakıldı ama biz platform olarak bu işin peşini bırakmayacağız” diyerek, bütün kadın cinayetlerindeki faillerin yargılanmasını istedi.

ekran-alintisiAyşegül Terzi’nin mesajı: ‘Ben evde oturuyorum, o dışarıda dolaşıyor’

Kav’ın konuşmasının ardından açıklamaya gelemeyen Ayşegül Terzi’nin mesajı okundu.

Terzi, mesajında şunları söyledi: “Ben adalete güveniyordum ama ben bugün evde oturuyorum, o dışarıda dolaşıyor.”

“Tüm kadınlar için tehdit”

Basın açıklamasını ise Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul Temsilcisi Fidan Ataselim okudu.

Terzi’ye atılan tekmenin laikliğe, özgürlüğe, demokrasiye ve tüm kadınlara atıldığını aktaran Ataselim, “‘Şort giyen kadınlar ölmeli’ diyen Abdullah Çakıroğlu’nun serbest bırakılması tüm kadınlar için tehdittir. Benzer suçları başkalarının yapması için cesaret verici bir karardır” dedi.

Ne oldu?

Hemşirelik yapan Ayşegül Terzi, 12 Eylül’de çalıştığı hastaneden çıkıp evine gitmek için otobüse bindiği otobüste saldırıya uğradı.

Terzi, saldırganın önce “Şort giyenler ölmeli” diyerek sözlü olarak sataştığını, ardından da otobüsün demirinden destek alarak yüzüne tekme attığını söyledi.

Güvenlik kamera kayıtlarını inceleyen polis, saldırganın 35 yaşındaki Abdullah Çakıroğlu’nu tespit etti ve Üsküdar’da güvenlik görevlisi olarak çalışan saldırganı gözaltına aldı.

Şüpheli, Ayşegül Terzi’ye tekme attığını kabul etti.

Çakıroğlu, ilk ifadesinde ise “Giydiği şort ortama uygun değildi. Bu nedenle sinirlenip hareketi yaptım” dedi.

Dün akşam gözaltına alınan Çakıroğlu, adliyedeki işlemlerinin ardından ise serbest bırakıldı.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.imctv.com.tr/kadinlar-aysegul-terziye-yonelik-erkek-siddetini-protesto-etti/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.