Akit, Evrensel Gazetesini Hedef Gösterdi

Akit Gazetesi’nde “PKK sözcüsü Evrensel kapatılıyor” başlığıyla yayımlanan haberde “Terör örgütü PKK ile mücadele son sürat devam ederken örgütün yayın organları da birer birer kapatılıyor. PKK’ya yakınlığıyla bilinen Evrensel gazetesinin de kapatılması gündemde” denildi.

Bianet’te yer alan haberde Akit, ayrıca Evrensel için şu ifadeleri kullandı:

“Manşeti Kandil’de atılan Özgür Gündem’in yayınlarının durdurulmasının ardından PKK’ya yakınlığıyla bilinen Evrensel gazetesinin de kapatılması gündemde.”

“Attığı manşetlerle Türk halkını hedef alan gazete, en son kamudan atılan PKK’lı öğretmenlere sahip çıktı.”

“Örgüte yapılan operasyonları savaş olarak gören sözde gazete, teröristlerden temizlenen yerlere Türk bayrağının asılmasını ise faşistlik olarak değerlendiriyor.”

“Gazete yaptığı haberlerde PKK’nın eylemlerini savunurken örgüte yönelik yapılan operasyonları ise ‘savaş’ olarak okuyucularına duyuruyor.”

Akit’in Evrensel’i hedef göstermesinin ardından Twitter’da #EvrenseleDokunma etiketiyle kampanya başlatıldı.

Fatih Polat: Tebligat yok

Akit’in haberi üzerine Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat bir açıklama yaptı:

“Şu ana kadar gazetemiz hakkında süren davalar dışında gazetemizin kapatılacağına dair tarafımıza iletilmiş herhangi bir tebligat bulunmuyor.

“Akit kaynak belirtmediği bu haberiyle ya devletin belli birimlerinden aldığı bilgilerle gazetemizin kapatılmasına ilişkin bir zemin hazırlamaya çalışmıştır ya da Evrensel’in kapatılması gerektiğini düşünen bir yayın politikasıyla hareket ederek bir gazetenin yıpratılması ve kapatılması için harekete geçmiştir.

“Akit’in haberinin başlığına da yansıyan ‘PKK sözcülüğü’ gibi bir ithamın tarafımızdan kabul edilmesi asla düşünülemez.

“Akit mesnetsiz bir biçimde atılan 11 binden fazla öğretmeni manşetimize taşıdığımız için bizi PKK sözcülüğü yapmakla suçluyor.

“Akit o öğretmenlerimizi atanların gazetesiyse, Evrensel de o öğretmenlerin sesidir ve hep öyle kalacak.

“Bugün de gazetemizin sürmanşetinde yer alan tutuklu Yazar Aslı Erdoğan’ın ifade ettiği gibi gazetemiz Evrensel, gücünü gerçeği söylediğini bilmekten alıyor.

“Akit gibi gazeteler ülke halklarına ağır bedeller ödeten savaşın devamını savunurken, Evrensel akan kanın durması ve Türkiye halklarının hak ettiği barışa ulaşması için çaba gösterdi, dik durdu ve bundan sonra da halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını savunarak, barışın tesisine katkı yapmayı amaçlayan haberciliğe devam edecektir.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.