PEN Türkiye: ‘Öç, intikam değil; barış ve hakkaniyet zamanı’

PEN Türkiye Merkezi bugün, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yazar, şair, gazeteci ve akademisyenlerin tutuklanması ile ilgili bir basın açıklaması yayımladı. Açıklamada, “Gözaltında olanlar ve  mesleklerinden açığa alınanlar arasında  PEN Türkiye  üyesi sayısız yazar vardır. Ünlü ya da ünsüz, üyemiz olsun ya da olmasın, düşüncelerine katılalım ya da katılmayalım, ifade özgürlüğü elinden alınanların yanındayız” ve “Türkiye PEN’i olarak düşüncemiz, yaşanmakta olan yanlıştan, haksızlıktan  bir an önce dönülmesi ve daha çok mağduriyet yaratılmamasıdır. Demokrasinin daha çok yara almadan sağlıklı gelişimi için de bunun gereğine inanıyoruz” ifadeleri yer aldı. Açıklamanın tam metni şu şekilde:

Öç, intikam değil, barış ve hakkaniyet zamanı!

Laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin birikimlerine ve ideallerine karşı düzenlenen 15 Temmuz darbe girişimine, bilerek ya da yanılarak yol açan ve katılan herkesin sorumlu olduğu açıktır. Fakat darbeci ve terörist örgüt ve hareketlere karşı en sağlam mücadele de ancak demokrasi değerlerine bağlı kalınarak verilebilir.

Hiç bir terör eylemine  katılmadığı besbelli olan ; adlarını sayamayacağımız kadar çok yazar, şair, gazeteci, akademisyen ve öğretmenin gözaltına alınmaları, mesleklerinden açığa alınmaları ya da ihraç edilmeleri son derece büyük bir yanlışlıktır, haksızlıktır. Şu ya da bu yayın organında yazdı, görev aldı, destek verdi, şu televizyon programına katıldı diye,  o ya da bu sendikaya üye diye,  yasaları, hukuku, adaleti ve vicdanları yok sayarak insanları tutuklamak,  Milli Eğitim Bakanlığının açıkladığı sayıyla 11 binden fazla öğretmeni açığa almak, ülkenin geleceğini karartmaktır.

Gözaltında olanlar ve  mesleklerinden açığa alınanlar arasında  PEN Türkiye  üyesi sayısız yazar vardır. Ünlü ya da ünsüz, üyemiz olsun ya da olmasın, düşüncelerine katılalım ya da katılmayalım, ifade özgürlüğü elinden alınanların yanındayız. Şu an ülkemizin en  öncelikli  gereksinimi  öç, intikam peşinde koşmak değil, adalet, hakkaniyet, barış duyguları ve uygulamalarıdır.

Türkiye PEN’i olarak düşüncemiz, yaşanmakta olan yanlıştan, haksızlıktan  bir an önce dönülmesi ve daha çok mağduriyet yaratılmamasıdır. Demokrasinin daha çok yara almadan sağlıklı gelişimi için de bunun gereğine inanıyoruz.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.