Artvin Cerattepe İçin Karar Günü 19 Eylül 2016

Artvin Kafkasör Yaylası Cerattepe Mevkii’nde madencilik faaliyeti için daha önce Rize İdare Mahkemesi tarafından ‘ÇED olumlu’ kararı iptal edilen maden şirketi, 2 Haziran 2015’te yeniden ‘ÇED Olumlu’ kararı almıştı. Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde harekete geçen 751 kişi ve 61 avukat, 8 Temmuz 2015’te Rize İdare Mahkemesi’nde, ‘ÇED olumlu’ raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Türkiye’nin en büyük çevre davasını açmıştı. Bir süredir Türkiye gündeminde yer alan konuyla ilgili mahkeme, karar duruşmasının tarihini 19 Eylül 2016 olarak belirlemişti. Sivil toplum örgütleri, Rize İdare Mahkemesi’nde görülecek dava için Rize’ye çağrılar yayınlıyor.

Mahkeme, bölgede 14 Mart 2016’da bilirkişi heyeti ile inceleme yaptı. Mahkemeye ulaşan bilirkişi raporunda, yıllık 500 bin ton çıkartılacağı öngörülen cevherin kapalı kabinli teleferikle taşınması halinde çevreye zararlarının azalacağı ve ara katlı üretim yöntemi ile heyelan riski oluşmayacağı belirtildi. Rize İdare Mahkemesi, Cerattepe’deki madencilik faaliyetleri için tarafları son kez dinleyeceği karar duruşması için 19 Eylül 2016 tarihine gün verdi.
Geçtiğimiz aylarda duruşma tarihinin açıklanması üzerine konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Türkiye’nin gözü ve kulağının bu davada olduğunu belirterek, “25 yıldır sürdürdüğümüz yaşamsal mücadelemizde biliyoruz ki hukuk daha önceki mahkeme kararlarında olduğu gibi doğru kararı verecektir. Daha önce iki kazanılmış mahkeme kararı var. Bu kararlar ‘madencilik olmaz, yer seçimi yanlıştır’ diyor. Burada madencilik yapılamaz çünkü yapılırsa Artvin yaşam alanı olmaktan çıkar. Artvin halkının kararı her şeyden daha net. Dileriz mahkeme bu doğrultuda bir karar verir. Artvin halkını ve Türkiye’deki bütün Artvinliler’i, doğaseverleri Rize İdare Mahkemesi’ndeki duruşmaya bekliyoruz” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.