Dersim’de belediyelere kayyum atanması protesto edildi

Dersim’de 28 belediyeye kayyum atanması protesto edildi. Dersim belediye eşbaşkanlarının katıldığı eylemde kitle “Kayyumu tanımıyoruz” dedi.

Barış Parkı’nda yapılan eyleme HDP Dersim milletvekili Alican Önlü, Dersim, Akpazar, Ovacık, Mazgirt belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu yüzlerce kişi katıldı.

ETHA’nın haberine göre, Basın açıklamasını, Dersim Belediye Eşbaşkanı Nurhayat Altun okudu. KHK ile demokratik siyasetin askıya alındığını, yerel demokrasinin tamamen ortadan kaldırılmaya çalışıldığını belirten Altun, darbe girişimin ardından AKP’nin, kadınlara, gençlere, halk iradesine saldırı gerçekleştirdiğini kaydetti.

Altun, “AKP iktidarı ve Erdoğan tarafından KHK ile belediyelere kayyum atanması başta anayasa olmak üzere Türkiye’nin imzalamış olduğu AİHS ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartları başta olmak üzere uluslararası anlaşmalara, evrensel hukuka ve temel insan haklarına da açıkça aykırıdır” dedi.

Altun, seçmen iradesini yok sayan, seçilmiş yerel yöneticileri görevden uzaklaştıran, halk iradesini tanımayan bu zihniyete karşı direniş çağrısı yaptı. Altun, şunları söyledi:

Madem ki kayyum ataması yaparken hukuksuz bir şekilde ‘Halka hizmet yapmıyorlar onun için kayyum atıyoruz’ açıklamasını yapıyorsunuz o zaman hodri meydan diyoruz. Biz halka hizmet ilkesiyle bu görevi devraldık, onun içindir ki yeniden meydanlara çıkalım seçim mitingleri düzenleyelim, seçime gidelim. Bu gasp ve darbeye karşı herkesin sesini yükseltmesi, halkın öz iradeleriyle kazanılmış demokratik mevzilere sahip çıkması bir gasp ve darbe dinamiğini içerisinde hareket eden AKP’nin uygulamalarına karşı demokratik direnişi her yerde yükseltelim.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://sendika10.org/2016/09/dersimde-belediyelere-kayyum-atanmasi-protesto-edildi-kayyumu-tanimiyoruz/?utm_source=ReviveOldPost&utm_medium=social&utm_campaign=ReviveOldPost

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.