“Milyonlarca hayvanın yaşam hakkı gasp edilecek”

Hayvan Hakları İzleme Merkezi ve Komitesi (HAKİM), “Kurban Bayramı”nda yaşanacak hak ihlalleri , yaptırımlar ve mevzuat hakkında bilgilendirme yaptı.

Resmi Facebook sayfasında yapılan bilgilendirme şöyle:

4 gün sürecek olan “Kurban Bayramı”nda, milyonlarca hayvanın yaşam hakkı gasp edilecek, her gün mezbahalarda yaşanan hak ihlâlleri bu 4 gün boyunca artarak devam edecektir. Karşılaşılabilecek hak ihlâlleriyle ilgili yapabilecekleriniz, uygulatılabilecek yaptırımlar ve ilgili mevzuat konusunda BÜYÜK BİR UTANÇ DUYARAK kamuoyunu bilgilendirmek istedik.

11181223_919367834776373_3265177568011683241_n

Müslümanlar’a kansız, şiddetsiz, mutlu bir bayram diliyoruz. İnananlar, can almadan da bayramlaşabilir, birbirleri ile dayanışabilir ve Allah’a yakınlaşabilir. Kanın oluk oluk akacağı, sayısız şiddet olayının yaşanacağı, israfın ve tüketimin artacağı “Kurban Bayramı” vesilesiyle, vegan/frutaryen olmayı seçerek hayatınızdan mümkün olduğunca şiddeti uzaklaştırmak için, daha âdil, eşitlikçi bir dünya için değişimi kendinizden başlatabileceğinizi bir kez daha hatırlatıyoruz.

——————————————————————

– Öncelikle Resmî Gazete’de yayımlanan 2016 YILI KURBAN HİZMETLERİNİN UYGULANMASINA DAİR TEBLİĞ’inin 12. maddesinin 1. ve 2. fıkralarına göre,

* “Kurban Hizmetleri Komisyonu”nun belirlediği yerler dışında,

* Kasaplık belgesi veya Kesim Elemanı Yetiştirme ve Geliştirme Kurslarından alınmış “Kurs Bitirme Belgesi” olmayan kişiler tarafından hayvan kesimi yapılamaz.

– Cadde, sokak ve park gibi kamusal alanlarda hayvan kesimi yapılamaz.

– Her sene olduğu gibi, bu sene de özel mülk ve bahçe içerisinde hayvan kesimine müsaade edilmiştir. Ancak hayvan kesimi yapılan yerin etrafının kapatılmış olması ve bu yerlerin cadde, sokak ve parka bakmaması gerekmektedir. Yine bu yerlerde yapılan hayvan kesimlerinin “ehil” kişilerce yapılması zorunluluğu vardır. Katledilen hayvandan akıtılacak kanın dışarıya, sokağa ya da caddeye taşması yasaktır. Kesimden sonra kesim yapılan yerin ve çevresinin, kan izi kalmayacak şekilde temizlenmesi zorunludur.

** Kesim yapılacağını önceden tahmin ettiğiniz yerler hakkında, kesimde oluşabilecek hak ihlâllerinin ve mevzuata aykırı durumların engellenmesi için ilçenizdeki “kurban komisyonu” ve belediyenin zabıta ve veteriner işleri birimlerinden ekip istemekte ısrarcı olunuz.

* Katledilecek hayvanların nakli, kaçmaları durumunda yakalanması ve kesilmesi sırasında işkenceye maruz kalmaları durumunda, işkenceci şahıslar hakkında idarî para cezası uygulanması zorunludur. Yayımlanan yönetmeliğe ve sair mevzuata uygun davranmayan kişileri anında belgelemeniz (fotoğraf ve video ile), kesim yapılacak yerleri önceden ilgili mercilere bildirmeniz, mevzuata aykırı davranan şahısların cezalandırılması için önemlidir. İdarî yaptırım uygulanması için delile ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Şahit olduğunuz hak ihlâlini belgeleyemiyorsanız mutlaka sizinle birlikte hak ihlâline tanık olan kişilerin kimlik bilgileri ile tanıklık beyanınızı içeren dilekçe ile ilinizdeki Orman ve Su İşleri Müdürlüğü’ne başvurun.

Türkiye’deki cezasızlığı ve denetimsizliği unutmadan, hak ihlâllerinin yaptırımla sonuçlanması için ısrarcı olun. Aksi takdirde girişimleriniz beyhude sonuçlanacaktır. Kesimin yapılacağı ya da yapıldığı yere ekip gelene kadar ısrarınızı sürdürün.

* 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 12. maddesine göre;

“Hayvanların kesilmesi; dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak hayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak bir anda yapılır. Hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanır.

Dini amaçla kurban kesmek isteyenlerin kurbanlarını dini hükümlere, sağlık şartlarına, çevre temizliğine uygun olarak, hayvana en az acı verecek şekilde bir anda kesimi, kesim yerleri, ehliyetli kesim yapacak kişiler ve ilgili diğer hususlar Bakanlık, kurum ve kuruluşların görüşü alınarak, Diyanet İşleri Başkanlığının bağlı olduğu Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.”

** Bu maddenin ilk fıkrasına aykırı davrananlar hakkında hayvan başına 1.057 TL idarî para cezası uygulanacaktır.

** Bu maddenin ikinci fıkrasına, yani “kurban yönetmeliği”ne aykırı davrananlar hakkında ise hayvan başına 2.651 TL idarî para cezası uygulanacaktır.

* Yine 5199 sayılı Kanunun 14. maddesinin (a) ve (e) fıkrasına göre;

a) Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek,

e) Hayvanların kesin olarak öldüğü anlaşılmadan, vücutlarına müdahalelerde bulunmak YASAKTIR.

** Kesim sırasında hayvana işkence çektirenler ve hayvan kesin olarak ölmeden vücuduna müdahale edenler hakkında 526 TL idarî para cezası uygulanacaktır.

“Kurban Tebliği”nin 19. maddesine göre park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık ve hayvan satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlar ile kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanlara Çevre Kanunu’nun 20’nci maddesinin (s) bendi gereğince 196 TL idarî para cezası uygulanacaktır.

Yukarıdaki durumlarla karşılaşmanız hâlinde, “bayram” gününü, hayvanın boğazlanmasını beklemeden, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ALO 181 ihbar hattını, ilçe belediyenizi, İl Orman ve Su İşleri Müdürlüğü’nü arayarak gereken tedbirlerin alınmasını sağlayabilirsiniz.

Cezai işlemler İçişleri Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili birimleri ile belediyelerce uygulanacaktır.

NOT: Hayvanları Koruma Kanunu’nun ilgili maddelerinde geçen “hayvanı korkutmadan, ürkütmeden”, fiziksel ve psikolojik acı çektirmeden, bir hayvanın nasıl boğazlanacağını bilmiyoruz. Kanunun uygulayıcısı olan Orman ve Su İşleri Bakanlığı biliyorsa lütfen kamuoyu ile paylaşsın.

* Bir hayvanın ne amaçla olursan olsun öldürülmesi bir yaşam hakkı ihlâli ve gasbıdır; kesinlikle meşrulaştırılamaz. Hayvanın sömürülmesi ise köleliktir; sömürünün de meşru bir tarafı yoktur.

Resmî Gazete’de yayımlanan 2016 YILI KURBAN HİZMETLERİNİN UYGULANMASINA DAİR TEBLİĞ’in tamamını şu linkten okuyarak bilgilenebilirsiniz: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/…/20160803-30.htm

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.