Ağbaba: “Kayyum, AKP’nin karşısında duranlara yapılan bir operasyondur”

CHP dün (11 Ağustos) Diyarbakır il binasında basın toplantısı düzenleyerek öğretmenlerin açığa alınmasına ve belediyelere kayyum atanmasına dair açıklamalarda bulunmuştu. CHP, kayyum atamaları için “Meclis’in iradesine darbe yapıldı” derken konuyu AYM’ye taşıyacaklarını da belirtmişti.

“Halkın iradesi yok sayılmıştır”

Sendika.Org’a konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba açığa alınan öğretmenler ve 28 belediyeye kayyum atanmasını değerlendirdi. Ağbaba kayyumlara ilişkin “Halkın iradesi yok sayılmıştır, AKP ‘milli irade’ derken bu kayyum atamalarıyla ne kadar samimiyetsiz olduğunu göstermiştir” dedi. Ağbaba şunları söyledi:

Bu bir darbedir ve asla kabul edilemez. AKP seçimi kazanamadığı ve başarısız olduğu yerlerde, kendini böyle ilan ediyor. Kayyum atamaları ile halkın iradesi yok sayılmıştır, AKP ‘milli irade’ derken bu kayyum atamalarıyla ne kadar samimiyetsiz olduğunu göstermiştir. Bir belediye başkanının teröre destek verdiğini biliyorsanız bunun çözümü o belediyeye kayyum atanması değildir. Eğer OHAL’den önce bunu bilip işlem yapmadıysanız bu da sizin suçunuzdur.
Kayyumların, AKP’nin karşısında duranlara karşı yapılan bir operasyon olduğunu ifade eden Ağbaba “Halk tarafından seçilenler kayyumlarla yok sayıldı. Bu AKP’nin muhalifleri susturma operasyonudur” dedi.

Açığa alınan 11 bin 500 öğretmenin de durumunu değerlendiren Ağbaba “Öğretmen kıyımı yapılıyor” dedi. Ağbaba şunları söyledi:

Yaklaşık 11 bin 500 öğretmen görevden alındı. Haklarında hiç bir soruşturma yok. Terörle ilişkili durumları yok. Resmen bir öğretmen kıyımı yapılıyor.

Veli Ağbaba son olarak halkın seçtiklerinin yok sayılamayacağının, CHP’nin kayyumlarla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi’ne gideceğini belirtti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.