Evrensel muhabirleri 16 gün sonra serbest bırakıldı

Mersin’de haber takibi yaptıkları sırada gözaltına alınan ve 16 gündür gözaltında tutulan Evrensel muhabirleri  Cemil Uğur ile Halil İbrahim Polat, savcılık tarafından ifadeleri alınmadan “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklanmaları talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Muhabirler, mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Muhabirler serbest kalmalarının ardından adliye önünde dostları ve aileleri tarafından karşılandı. Cemil Uğur ve Halil İbrahim Polat gözaltı boyunca yaşadıklarını anlattı.

Uğur, gazetecilere yönelik baskıların arttığını, ellerinde sadece fotoğraf makinesi olmasına rağmen “terör örgütü üyeliği” ile suçlandıklarını söyledi.

Yenişehir İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde ifade verirken, pencerenin açık olduğunu belirten Uğur, bir polisin kendilerine “Metin Göktepe gibi sizi pencereden atsak ya ölürsün ya sakat kalırsın kimse de bir şey diyemez. OHAL’deyiz” dediğini belirtti.

Gözaltı süresince avukatları ile bile çok zor görüşebildiklerini söyleyen Polat da “Biz gazeteciyiz. Gazetecilik görevini yapmak için oradaydık” dedi ve görevlerini yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Uğur ve Polat, “Gerçekleri yazmaya devam edeceğiz” dedi.
Muhabirler, 23 Ağustos’ta ‘Özgürlük Nöbeti’ eylemini takip ettikleri sırada gözaltına alınmıştı. Kendilerini gözaltına alan polislere “Gazeteciyiz, haber takip ediyoruz” diyen  muhabirlere yanıt “Ne gazeteciliği, OHAL var” olmuştu.

Muhabirler, 5 gün boyunca avukatlarıyla görüştürülmezken, 16 günlük gözaltı sırasında hakaret ve tehditlere maruz kaldı.
Avrupa Gazeteciler Federasyonu’ndan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne ulusal ve uluslararası pek çok basın meslek örgütü, milletvekilleri, Mersin’deki sendikalar ve işçiler muhabirlerimizin serbest bırakılması için açıklama yapmıştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.