Cerablus’a dönüşler başladı

Gaziantep’in Karkamış ilçesine giden 312 kişilik Suriyeli grup, Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında IŞİD’den geri alınan Cerablus ilçesine dönmek üzere sınırdan geçti.

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye’nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde, milli güvenliğin sağlanması için başlatılan harekâtın 15. günü geride kaldı.

İç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerden bazıları, ülkelerine geri dönmek için Gaziantep Valiliğine müracaat etti. Alınan izinlerin ardından aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu 312 kişi, Karkamış Gümrük Kapısı’na geldi.

Yanlarındaki eşya ve bavullarıyla sınıra gelen grup, Karkamış Spor Salonu’nda kayıt işlemlerinin ardından güvenlik kontrolünden geçirilip Cerablus’a gönderildi.

Yaklaşık 1 yıl sonra ülkesine dönmenin heyecanını yaşayan Hüseyin Rüstem, “Yaşadığımız yer teröristlerden temizlendi onun için geri dönüyoruz. Anamızı, babamızı özledik. Ailem orada, ben burada tek başınaydım. ‘Savaş kalmadı’ diyorlar, o nedenle gidiyorum. Çobanbey köyündenim. Türk askeri, Cumhurbaşkanı Erdoğan sağ olsun. Bizi IŞİD’ten kurtardılar” diye konuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.