“39 tane bombalı araç, 19 tane canlı bomba olayı engellendi”

‘FETÖ’ soruşturması kapsamında görevden alanan kamu mensuplarıyla ilgili yapılan olası bir hatanın göreve iade ile telafi edileceğini aktaran Canikli, “En son yayınlanan KHK’da, daha önceki KHK’larda FETÖ’ye bağlı olduğu gerekçesiyle kapatılan 15’e yakın eğitim öğretim kurumunu biz tekrar açtık ve iade ettik ilgililerine, sahiplerine” diye konuştu.

Canikli şöyle devam etti: “50 binin üzerinde personelin görevine KHK ile son verildi, şu ana kadar ‘ben FETÖ mensubu değilim, yanlış işlem yapıldı’ diyerek bize gelenlerin oranı yüzde 1’in bile altında. Bunlardan itirazları değerlendirilip haklı bulunanların oranı şu an itibarıyla yüzde 3-5 arasında bile değil. Bu, yaptığımız işin isabet oranının yüksek olduğunu gösteriyor.”

Başbakan yardımcısı, darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmalarda, haksızlığa ve adaletsizliğe fırsat verilmemesi gerektiğinin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Bakanlar Kurulu toplantısında vurgulandığını kaydetti.
Canikli, 15’inci gününe giren ‘Fırat Kalkanı’ operasyonunda şu ana kadar 772 kilometrekarelik alanın IŞİD’den temizlendiğini ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) kontrolüne girdiğini belirtti.

Canikli operasyon hakkında bazı bilgileri paylaştı: “Harekat sırasında bugüne kadar, 15. günü itibarıyla, maalesef dört şehidimiz, 19 yaralımız var. Dört tankımız ağır hasar gördü, bir tane de zırhlı muharebe aracımız hafif şekilde hasar gördü. Özgür Suriye Ordusu’ndan 16 şehit söz konusu, 27 yaralı var. DEAŞ, PYD ve YPG terör örgütlerinden ise 110’a yakın ölü, beş yaralı var.”

Cerablus’ta gerekli altyapı ve ihtiyaçların giderilmesi çalışmalarının devam ettiğini belirten başbakan yardımcısı “Önümüzdeki pazartesi gününe kadar su verilecek, cumartesi gününe kadar da enerji ihtiyaçları karşılanmış olacak” dedi.
Canikli, PKK’ya yönelik yürütülen operasyon çerçevesinde elde edilen verileri paylaştı: “13,1 ton amonyum nitrat ele geçirilmiş, 339 adet patlayıcı yapımında kullanılan tüp ele geçirilmiş ve 129 el yapımı patlayıcı bulunarak imha edilmiştir. Yine aynı faaliyet kapsamında güvenlik güçlerimizin ve istihbarat birimlerimizin yaptığı çalışmalar neticesinde 229 tane önemli olay engellenmiştir. Bu olayların 155 tanesi patlayıcıların engellenmesi, 39 tanesi bombalı araç patlatma teşebbüsünün engellenmesi, 19 tane canlı bomba hadisesinin engellenmesi ve 24 olay da eylem yapma hazırlığındaki örgüt mensuplarının ele geçirilmesi şeklinde ortaya çıkmıştır.”

Canikli sözlerini IŞİD’in başkent ilan ettiği Rakka’ya yönelik düzenlenecek bir operasyona Türkiye’nin sıcak baktığını ve bu görüşün ABD Başkanı Barack Obama’ya iletildiğini aktararak bitirdi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.