İşgücü Maliyeti Endeksi Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016’nın 2. çeyreğine ilişkin işgücü  maliyeti endeksini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü  maliyeti endeksi, bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,1  artış gösterdi. Sektörel ayrıma göre incelendiğinde, endeks değerindeki artış oranı,  sanayi sektöründe yüzde 3,3, inşaat sektöründe yüzde 3,9 ve hizmet sektöründe  yüzde 1,1 oldu. Saatlik işgücü maliyeti endeksinde en yüksek artış yüzde 6,5 ile  elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ile dağıtımı sektöründe  gerçekleşti.

Saatlik kazanç endeksi

Saatlik kazanç endeksi de söz konusu dönemde yüzde 1,9 arttı. Endeks değerlerindeki artış oranları, sanayi sektöründe yüzde 3,3,  inşaat sektöründe yüzde 5,2 ve hizmet sektöründe ise yüzde 0,8 olarak belirlendi.  Saatlik kazanç endeksinde, söz konusu dönemde en yüksek artış yüzde 11,5 ile  elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe gerçekleşti.

Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi

Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi de önceki çeyreğe göre  yüzde 0,4 arttı. Endeks değerinde, sanayi sektöründe yüzde 0,9, inşaat sektöründe yüzde  5,2 yükseldi, hizmet sektöründe ise yüzde 0,2 geriledi. Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde en yüksek artış yüzde  7,3 ile su temini, kanalizasyon atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetlerinde  görüldü.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.