Erzincan Badmintoncuları 3 Kategoride Balkan Şampiyonu Oldu

Erzincan Türk Telekom Spor Kulübü Milli badmintoncuları, Sırbistan’da gerçekleştirilen U-15 yaş Balkan Badminton Şampiyonası’nda üç kategoride Balkan Şampiyonu oldu. Görkem Esra Ergincan ve Yasemen Bektaş çift kızlar kategorisinde Balkan Şampiyonu olurken, karışık çiftler kategorisinde ise Semih Baha Başakın ve Gökçen Ergincan Şampiyon oldu. Semih Baha Başakın ayrıca çift erkekler kategorisinde de Balkan Şampiyonluğunu elde etti.

80 sporcu yarıştı

Milli sporcular Görkem Esra Ergincan ve Yasemen Bektaş çift kızlar kategorisinde Balkan Şampiyonu olurken, karışık çiftler kategorisinde ise Semih Baha Başakın ve Gökçen Ergincan şampiyon oldu. Semih Başakın ayrıca çift erkekler kategorisinde de Balkan Şampiyonluğunu elde etti.

30 bini aşkın sporcu

Türk Telekom Amatör Spor Kulüpleri çocuklar ve gençlere spor sevgisini ve bilincini kazandırmak için kuruldu ve bugüne kadar 30 bini aşkın sporcuyu destekledi. Türk Telekom; Amatör Spor Kulüpleri’yle ülkemizin geleceği gençlere yatırım yaparken diğer taraftan da ülkemizde çok bilinmeyen wushu gibi, badminton gibi spor branşlarını da tanıtarak ve yaygınlaştırarak ülke sporunun gelişmesine hizmet ediyor. Türk Telekom Amatör Spor Kulüpleri toplamda basketbol, güreş, eskrim, bocce, wushu, su altı hokeyi, bilek güreşi, yüzme, badminton gibi 30 farklı branşta 44 ilde 45 spor kulübü ile faaliyet gösteriyor, 6.000’e yakın sporcuyu destekliyor.

Nasıl oynanır? Nedir?

 

Tüytop ya da badminton, raket ve bir tür tüylü topla oynanan tenis benzeri bir oyundur.

Kaz tüyünden yapılma bir top ve raketle oynanan bir oyun olan Badminton, topun file üzerinden rakip alana atılması ve geri dönmemesini sağlamak amacına dayanan bir spor dalıdır.

Badminton, kolayca öğrenilebilen, erkek ve kadın, 7 yaşından 77 yaşına kadar bütün yaş grubunda insanların yapabildiği ender spor dallarından biridir. Tenis oyunları gurubundan olması nedeniyle rakipler arasında bir net(file) bulunur. Dolayısıyla herkes kendine ayrılan sahada oynar, topu (tüytop) oldukça zararsızdır, böylece yaralanma veya sakatlanma riski en düşük etkinliklerdendir. Her yaşta ve her performans düzeyinde oynanır ve zevk verir, kişiyi zorlamaz, aşırı yüklenmenin kötü sonuçları oluşmaz. Özellikle ayak hareketleriyle sahayı tutma ve hamleleriyle Türkler’in ata sporu kılıç kullanmaya benzemektedir.

 

Türkiye’de ne zaman başladı?

31 Mayıs 1991’da Türkiye  Badminton Federasyonu kurulmuştur.104. üye olarak 3 Kasım 1991’de Uluslararası Badminton Federasyonu’na tam üye olmuştur. Türkiye’de ilk kez düzenlenen Badminton Ligi Tespit Müsabakaları 11 Bölgeden 24 takımın katılımı ile 4-7 Nisan 1994 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Üniversiteler 1. ve 2. Liginden başka, 10’u 1.Lig, 20’si Bölgesel lig olmak üzere toplam 30 kulübün mücadele ettiği deplasmanlı Badminton Ligi’ne 2000 yılında minikler ligi de dahil olmuştur.

Yorumlar

yorumlar

Post source : dağ medya, vikipedi

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.