“Cezaevlerinde kadınlara yönelik hak ihlalleri artıyor”

Ayşegül Doğan’la Gündem Müzakere’ye konuk olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Olağanüstü Hal (OHAL) ilanıyla birlikte cezaevlerinde hak ihlallerinin arttığını belirtti.

Bugün cezaevinde dilbilimci-yazar Necmiye Alpay, Murat Aksoy ve Lale Kemal Sarıibrahimoğlu ile Atilla Taş’ı ziyaret eden Tanrıkulu, cezaevi koşullarının giderek ağırlaştığına dikkat çekerek, özellikle kadınlara yönelik hak ihlallerinin kaygı verici boyuta ulaştığını söyledi.  Tanrıkulu, “Darbe girişimi fırsat bilinerek ihlaller artıyor” dedi.

Komisyon Sözcüsü, Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, iki cezaevinde Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay, Deniz Seki, Hülya Sarıdede, Ümmü Çapraz, Alp Çetiner ve Uğur Topkaraoğlu ile görüşmeler gerçekleştirip rapor hazırladı.

Cezaevlerindeki görüşmelere ilişkin basın açıklaması yapan Ağbaba, tutuklu gazeteci ve yazarların durumunu değerlendirdi.
“Özgür Gündem’in Yayın Danışma Kurulu üyesi Necmiye Alpay’ın 1 Eylül Dünya Barış Günü’nden bir gün önce tutuklandığını” belirten Ağbaba, aynı gazetede yazan ve kitapları birçok dile çevrilen Aslı Erdoğan’ın da cezaevinde olduğunu ifade etti.
Erdoğan’ın sağlık durumunun iyi olmadığını iddia eden Ağbaba, “Tedavi olması ve ilaçlarını düzenli kullanması gerekiyor. Oysa son derece kötü koşullarda, sağlık sorunlarını artıracak biçimde tutuklu bulunuyor. Necmiye Alpay da Aslı Erdoğan da ülkemizde ve dünyada aydın kimlikleri ve barış mücadeleleriyle bilinen, bu ülkenin kendi öz değerleridir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bugün Türkiye’de 113 gazetecinin cezaevinde bulunduğunu öne süren Ağbaba, olağanüstü hal (OHAL) kararından bugüne kadar ise 166 gazeteci hakkında “darbe soruşturması”ndan gözaltı kararı verildiğini, bu isimlerin 66’sının tutuklandığını bildirdi.

Ağbaba, tüm çağdaş demokrasilerde olduğu gibi basın özgürlüğünün sonuna kadar savunulması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti: “Özgürlüklerin ilk sırasında basın özgürlüğü yer almalı, insanlar düşüncelerini, şiddet ve terör çağrısı olmadığı müddetçe basın üzerinden özgürce paylaşabilmelidir. Basın özgürlüğünü ve halkınhaber alma hürriyetini savunmak, demokrasi ve özgürlüklerden yana olan herkesin öncelikli sorumluluğudur. Bu çerçevede aydınlar, yazarlar, gazeteciler, barış savunucuları hapishanelerde değil, dışarıda olmalıdır.”

 

Komisyonun hazırladığı raporda ise görüşülen kişilerin ifadelerine yer verildi. Tutuklu gazeteci Aslı Erdoğan’ın, görüşme sırasında, doktorun diyet yemeği ve fıtık yastığını vermediğini söylediğine değinildi. “Felç kalma riskim yüksek” görüşünü savunan Erdoğan, şunları kaydetti: “16 Ağustos’ta gözaltına alındım. Şu an koğuştayım, sorun yok. Fıtık yastığı istedim, ‘yok’ dediler. Boynumda protez var. 4 boyun fıtığım vardı, 2010 yılında ameliyat oldum. En ufak bir darbede felç kalma riskim yüksek. Yasa açıkça diyor ki yayın danışma kurulu gazeteden kanunen sorumlu olmaz. Benim kaçmam mümkün değil. Ben bilinen bir yazarım. 18 yıldır bir yazıma dava açılmadı. Hakkında dava açılmayan dört yazımı dosyaya koymuşlar. 2. Dünya Savaşı’ndan beri Avrupa’da bir edebiyatçı tutuklanmadı. 14 dile çevrildi kitaplarım ama AKP edebiyatçıları küçümsüyor. Benim kitaplarımda şiddete bakışım belli. Aslı Erdoğan’ı merak eden açar okur.”

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.