Almanya Başbakanı Merkel: Türkiye ile yapılan anlaşma hem gerekli hem de örnek

Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye ile yapılan sığınmacı anlaşması için, “Türkiye ile yapılan anlaşma hem gerekli hem de insan kaçakçılığıyla mücadele için diğer ülkelerle yapılabilecek benzer anlaşmalara örnek” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal Parlamento’da konuştu.

Mecklenburg-Vorpommern eyalet seçimlerinde Sosyal Demokrat Parti (SPD) sandıktan birinci çıkmış, Hristiyan Demokratlar ise tarihinin en düşük oyunu almıştı.

Partisinin seçim yenilgisinin nedeni olarak gösterilen sığınmacı kriziyle ilgili olarak hükümetini savunan Merkel, Almanya’daki durumun bir yıl önceye kıyasla çok daha iyi olduğunu ancak halen yapılması gerekenlerin bulunduğunu söyledi.

“Anlaşma hem gerekli hem de örnek”

Merkel, sığınmacıların ülkeye gelmesi sonucu Almanya vatandaşlarına sağlanan avantajların azalacağı görüşlerini reddetti.

Ankara ile Berlin arasındaki ilişkilere başarıyla ele alındığını da söyleyen Merkel, Avrupa Birliği (AB)-Türkiye Zirvesi’nde imzalanan sığınmacı anlaşması için “Türkiye ile yapılan anlaşma hem gerekli hem de insan kaçakçılığıyla mücadele için diğer ülkelerle yapılabilecek benzer anlaşmalara örnek” dedi.

“ABD ve Rusya’nın Suriye’de anlaşmasını umuyorum”

Suriye krizine de değinen Merkel, ‘sadece Rusya ve ABD’nin en kısa sürede anlaşmaya varmasını umabildiğini’ belirtti.

“Sadece, Rusya ve ABD’nin, doktorlar ve hastanelere yönelik bombardımanları ve Halep’teki insanları çektiği sıkıntıları durdurabilecek bir ateşkes anlaşması için ilerleme kaydetmesini umuyorum. Bu maruz görülemez bir durum.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.