Tanrıkulu: “Adil yargılanma hakkına yapılan saldırılar karşısında Barolar ve TBB etkin tutum almalıdır”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “Suç ve sanıktan bağımsız olarak savunmaya ve adil yargılanma hakkına yapılan saldırılar karşısında Barolar ve TBB etkin tutum almalıdır” ifadelerini kullandı.

CHP’li Tanrıkulu, Türkiye Barolar Birliği’ne ve Barolara Twitter’dan çağrıda bulundu. Avukatların gördükleri baskılar, uğradıkları hak ihlalleri ve hukuksuzluklar karşısında TBB ve Baroları etkili tutum almaya davet eden Tanrıkulu, şu paylaşımlarda bulundu:

“Yıllarca savunma avukatlığı yapmış ve savunma örgütü Baro’da her kademede görev almış biri olarak ihlallere dair görüşlerimi paylaşıyorum; Avukatlara, soruşturma sırasında savunma yaparken baskı uygulanmakta, görevini etkili yapan avukatlar soruşturmayla tehdit edilmektedir. Savunma en kutsal haktır. Avukatlar savundukları kişi ve suçlardan bağımsız olarak adaletin gerçekleşmesi için görev üstlenirler.”

Avukatları savundukları kişilerle bağdaştırmanın ve baskı altına almanın, adil yargılanma ve savunma hakkına aykırı olduğunu, yargılamayı zehirlediğini belirten CHP’li Tanrıkulu, “Baroların ve avukatların bu dönemde görev üstlenmekten kaçınmaları ve fahiş ücret talepleri avukatlık mesleğinin onuruyla bağdaşmaz. Avukatların işkence-kötü muamele başvurusu yapmaları ve zapta geçirmeleri engellenmekte; cezaevinde müvekkille görüşmeleri kısıtlanmaktadır. Suç ve sanıktan bağımsız olarak savunmaya ve adil yargılanma hakkına yapılan saldırılar karşısında Barolar ve TBB etkin tutum almalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.