Çanakkale Bienali iptal edildi

Bu yıl beşincisi düzenlenmesi planlanan Uluslararası Çanakkale Bienali, iptal edildi. Bienali İnisiyatifi’nce yapılan açıklamada “İçinde sanatın olmadığı gelişmelerin sanatın kendi pratiklerinin önüne geçtiği koşullarda coşkumuzu ve motivasyonumuzu yitirdik” denildi.

Bu sene beşincisi gerçekleşecek olan Çanakkale Bienali resmi sayfasında yaptığı açıklama ile bienalin iptal edildiğini duyurdu.

Bu sene 24 Eylül – 6 Kasım tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 5. Uluslararası Çanakkale Bienali “Göç” olgusu üzerinden 42 uluslararası sanatçının da katılımıyla gerçekleşecekti.

Çanakkale Belediyesi tarafından desteklenen ve Çanakkale Bienali İnisiyatifi (CABININ) tarafından düzenlenen bienalin iptal edildiği resmi internet sayfasından duyuruldu.

Açıklamada, 3. Çanakkale Bienali’nden bu yana genel sanat yönetmenliği ve eş-küratörlük görevini yürütmekte olan Beral Madra’nın gündem nedeniyle görevinden kendi isteğiyle ayrıldığı belirtildi.

Çanakkale Bienali İnisiyatifi yaptığı açıklamada, gerçekleşmeyen bianeli Aylan Kurdi’nin cansız bedeninin Çanakkale sahillerine vurduğu günü hatırlatarak vatansız kalmış tüm insanlara ithaf etti.

“Motivasyonumuzu yitirdik”
Açıklamada yer alan ifadeler şöyle:

“Bölgemizin son yıllarda yaşadığı savaş ve çatışma ortamı, ülkemizin son dönemde başından geçen elim ve vahim olaylar, herkes gibi bizleri de derinden sarsmış ve üzmüştür.

“Ülkemizin içinde bulunduğu bu ortamda, sanatın evrensel diliyle, uluslararası saygınlıkta bir etkinliği Çanakkale’de gerçekleştirmek, kentimizin barış kültürünü ve hoşgörüyü içselleştirmiş sosyal dokusunu görünür kılmak önemli bir sorumluluktu. Bu sorumlulukla, partner, bileşen ve destekçilerimizin de katkılarıyla çalışmalarımızı bu güne kadar özveriyle sürdürdük.

“Gelinen noktada, Çanakkale Bienali’nin açılışına üç haftadan az bir süre kala, odağında sanatın olmadığı bir gündem etrafındaki gelişmelerden büyük üzüntü duyuyoruz.

“3. Çanakkale Bienali’nden bu yana genel sanat yönetmenliği ve eş-küratörlük görevini yürütmekte olan Beral Madra, oluşan bu gündem nedeniyle görevinden kendi isteğiyle ayrılmıştır.

“Çanakkale Bienali İnisiyatifi olarak, 10 yılı aşkın süredir yüzlerce insanın emeğiyle oluşturulan Çanakkale Bienali’ni ve kentimizin kadim değerlerini en saygın şekilde temsil edecek sanatsal çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

“Fakat içinde sanatın olmadığı gelişmelerin sanatın kendi pratiklerinin önüne geçtiği bu koşullarda, günün gerçekliğinin herkesi kırılganlaştıran atmosferinin de etkisiyle coşkumuzu ve motivasyonumuzu yitirmiş bulunuyoruz. Bu nedenle 24 Eylül tarihinde açılması planlanan 5. Uluslararası Çanakkale Bienali’ni iptal ettiğimizi kamuoyuna üzülerek duyururuz.

“Sanatçı, katılımcı, paydaş, bileşen ve destekçilerimize şimdiye kadar gösterdikleri güven, destek ve emekleri için teşekkürlerimizi, derin saygı ve sevgilerimizi sunarız. Aylan Kurdi’nin cansız bedeninin sahilimize vurduğu günün birinci yıldönümünde, Çanakkale Bienali’ne katkı veren herkesin emeklerini ve gerçekleşemeyen 5. Çanakkale Bienali’ni vatansız kalmış tüm insanlara ithaf ediyoruz.”

Madra’dan açıklama
İptal kararının ardından Beral Madra, bir açıklama yaptı.

Açıklamada şunlar ifade edildi:

“5. Çanakkale Bienali küratörlük ekibindeki görevimle ilgili olarak Çanakkale AKP Milletvekilinin CHP’li Belediye Başkanı’na hitaben düzenlediği, haber ajansları, gazeteler ve sosyal medyada çıkan basın bülteninde her türlü ahlaki/insani sorumluluk dışlanarak, özgür ifade ve eleştiri hakkım yok sayılarak iftira, itham ve ihbar niteliğinde çarpıtılmış bilgiler verilmiştir.

“Bu basın bültenindeki itham, iftira ve ihbarları ve sosyal medyada yapılan bütün olumsuz ve saldırgan yorumları şiddetle kınıyorum ve hukuksal haklarımı saklı tutuyorum

“Sosyal medyadaki kimliğim ve Türkiye’de halen bir ölçüde geçerli olan ifade özgürlüğü bağlamında yansıttığım düşünce ve eleştirilerin çarpıtılması ve siyasal amaçlar için kullanılmasıyla ortaya çıkan sorunlu durumu düzeltmek, bienalin yapılmasını sağlamak ve Çanakkale Bienalini hazırlayan ekibin baskı görmesini engellemek için bienaldeki görevimden çekildiğimi gereken mercilere gönderdiğim ileti ve basın yoluyla açıkladım.

“Üzülerek belirtmeliyim ki, Çanakkale Bienali ekibinin basın bülteninde belirtilen koşulların olumsuzluğu bağlamında, benim çekilmemin de bienalin gerçekleşmesini sağlamayacağı açıklanmış ve iki yıllık özverili çalışmayla hazırlanan bienal iptal edilmiştir.

Siyasi gerginliğin, polemiklerin ve şiddetin aşırı yükseldiği günümüzde ve Türkiye’nin şiddet, savaş ve terör gündeminde bir bienal yapmanın bütün zorluklarını yaşayan ve önlerindeki süreçte de “olası olumsuzlukları ve zorlukları görerek bu kararı alan bienal yapımcısı CABININ inisiyatifinin ve ekibinin bu kararını kaygıyla ve saygıyla karşılıyorum.

Bu olumsuzluk dolayısıyla bana ulaşarak dayanışma gösteren herkese en derin teşekkürlerimi sunuyorum.”

AK Parti Milletvekili Turan, Madra’yı hedef göstermişti
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Avukat Bülent Turan, Çanakkale Bienali’nin genel sanat yönetmenliğini yapacak olan Beral Madra’ya geçtiğimiz hafta tepki göstermişti.

Turan, küratör Beral Madra’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sosyal medya üzerinden hakaret ettiğini ileri sürmüştü.

Turan’ın konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyleydi:

“Şehrimizdeki bienalin genel sanat yönetmenliği, CHP’den çok HDP savunuculuğuyla bilinen, darbe destekçisi Beral Madra’ya yaptırılmak isteniyor.

“Bütün toplumu kucaklayan, herkes tarafından kabul görmüş onlarca onurlu sanatçı varken Beral Madra isminde ısrar edilmesinin anlamı nedir?

“Belediyeyi bu faaliyete destek olmamaya davet ediyoruz. En azından belediye, Beral Madra’nın isminin listeden çıkarılması şartını öne sürebilir. Darbe kafalılar sanatçı olsa ne olur, olmasa ne olur?”

Beral Madra Kimdir?
1942 yılında İstanbul’da doğdu.

Alman Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nde okudu.

1980-1982 yılları arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde (bugünkü ismiyle Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) ders verdi. 1987’de 1. İstanbul Bienali ve 1989’da 2. İstanbul Bienali koordinatörlüğünü yaptı.

43, 45, 49, 50 ve 51. Venedik Bienali’nin Türkiye sergilerinin küratörlüğünü yaptı.

2000-2004 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde Sanat Yönetimi programının kuruluşunda yer aldı.

2003 yılında Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Birliği’nin (AICA – Association Internationale des Critiques d’Art) Türkiye şubesini kurdu.

2005-2006 döneminde Yeditepe Üniversitesi Sanat Yönetimi programında ders verdi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.