Edebiyatçı Aslı Erdoğan’ın Tutukluluğuna İtiraz Reddedildi

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Yayın Danışma Kurulu Üyesi ve yazar Aslı Erdoğan’ın tutukluluğuna yapılan itiraz bugün İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’nce reddedildi. 13 gün önce yapılan itirazda, Erdoğan’ın tutuklanmasının uluslararası hukuk ve sözleşmelere de aykırı olduğu belirtilmişti.

Aslı Erdoğan, İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin Özgür Gündem gazetesi hakkında verdiği kapatma kararının ardından gözaltına alınmış ve gazetenin Yayın Danışma Kurulu üyesi olması ve yazıları delil gösterilerek “örgüt üyeliği”, “örgüt propagandası” ve “halkı kışkırtmak” iddialarıyla sorgulanmıştı. Sorgusunun ardından Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince 19 Ağustos’ta tutuklandı.

Avukatlar Özcan Kılıç ve Sercan Korkmaz, 13 gün önce verdikleri itiraz dilekçesinde Erdoğan’ın tutuklanması kararının, Anayasa’ya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne, (AİHS) Basın Kanunu’na, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarında belirlenen kurallara ve ölçülülük, belirlilik ilkelerine aykırı olduğunu belirtmişti.

Dilekçede, Erdoğan’ın isminin gazete künyesinde “Yayın Danışma Kurulu Üyesi” olarak yer alması nedeniyle tutuklandığı belirtilmişti:

“Yasa gereği herhangi bir sorumluluğu bulunmayan müvekkilin, adı geçen gazetenin genel yayın politikasından, gazetede yer alan tüm haber ve yazıların içeriklerinden sorumlu tutularak (…) tutuklanması, Anayasa, AİHS ve yasa kurallarında yer alan ‘suçların şahsiliği’ ilkesine ve 5187 sayılı Basın Kanunu’ndaki düzenlemelere açıkça aykırı.”

İtirazda, Anayasa Mahkemesi’nin Can Dündar ve Erdem Gül kararı da emsal olarak gösterildi.

Dilekçede talepler şöyle sıralandı:

“Soruşturma konusu dosya kapsamında, sorgu ve savunmaların tamamlanmış ve delillerin toplanmış olması, yine tutuklama kararının gerekçesinin yetersiz, ölçülülük ve belirlilik ilkesine aykırı olması, kaçma şüphesi bulunmaması, müvekkilin şahsi konumu ve özellikleri göz önüne alınarak yeniden yapılacak değerlendirme ile tutuklama kararının kaldırılmasını, aksi durumda talebimiz hakkında karar vermek üzere dosyanın İstanbul 5. Sulh Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesini talep ederiz.”

Mahkeme: Ölçülü ve orantılı
Mahkemenin bugünkü ret kararında, Dicle Haber Ajansının haberine göre, şu ifadeler yer aldı:

“Şüpheli hakkında verilmiş olan tutuklama kararının ölçülü ve orantılı olduğu, şüphelinin üzerine atılın suçun kanun maddesinde belirtilen hürriyeti bağlayıcı cezanın alt ve üst hadlerine göre ileride yapılacak yargılama sonucunda verilebilecek muhtemel ceza miktarı nazara alındığında,

“Şüpheli hakkında tutuklama yerine CMK’nın 109. maddesinde yazılı adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasının ve bu suretle şüphelinin serbest kalmasının,

“Suçun hiçbir karanlık noktası kalmadan tüm unsurları ortaya konulması suretiyle aydınlatılması, böylece soruşturmanın ve şüpheli hakkında atılı suçtan açılması muhtemel kamu davasının kavuşturmasının selametle sonuçlandırılması bakımından sakıncalı olacağı sonuç ve kanaatine varılarak şüpheli müdafinin itirazının reddine…”

Aslı Erdoğan hakkında

Öykücü, romancı, fizik mühendisi. Özgür Gündem Yayın Danışma Kurulu Üyesi, Radikal’de başladığı köşe yazarlığına Özgür Gündem’de devam ediyor. Amerikan Robert Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Fizik Mühendisiliği’ni bitirdi. Yüksek lisansını CERN’de (Conseeil Europeen pour la Recherche Nucleaire) yaptı. Rio de Janeiro’da başladığı fizik doktorasını yarıda bırakarak yazmayı seçti.1994’te ilk kitabı yayımlandı.

Tahta Kuşlar adlı eseriyleDeutsche Welle Öykü Ödülünü (1997) aldı, kitap dokuz dile çevrildi. Kırmızı Pelerinli Kent romanı Gyldendal Yayınları’nın (Norveç) Marg –omirilik— serisine seçildi. Dünya Yayınları “Hayatın Sessizliğinde”yi yılın kitabı seçti (2005). Serra Yılmaz kitaptan bir bölümü Piccola Tiyatrosu’nda seslendirdi, kitap dans tiyatrosu ve baleye uyarlandı. Mahpus adlı öyküsü Fransa’da filme çekildi.

“Mucizevi Mandarin” ile Yunus Nadi Öykü Ödülü’nde üçüncülüğe, “Taş Bina” ile 2010 Sait Faik Hikaye Armağanı’na layık görüldü. 2011’de Lillehammer Festivali’nin ana konuşmasını yaptı. Zürih Şehir Yazarı seçildi (2012). Son olarak ‘Ord i Grenseland Prisen—Sınırda Sözcükler Ödülü’ ödülünü kazandı.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://bianet.org/bianet/insan-haklari/178457-asli-erdogan-in-tutukluluguna-itiraz-reddedildi

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.