F klavyenin mucidi İhsan Sıtkı Yener hayatını kaybetti

F klavyenin geliştiricisi olan İhsan Sıtkı Yener hayatını kaybetti. Yener, pazar günü Şişli Camii’nde ikindi namazını takiben kılınacak cenaze namazının ardından Ayazağa Mezarlığı’na defnedilecek.

Medium.com kurucularından Marcin Wichary “Sadece Türkçe bir daktiloya bakarak diller hakkında öğrendiklerim” başlıklı yazısında F klavye diziliminden nasıl etkilendiğini anlatmış, yazı geçtiğimiz hafta sosyal medyada çokça paylaşılmıştı.

İHSAN SITKI YENER KİMDİR?

Liseyi 1942 yılında İzmir Ticaret Lisesi’nde bitirdi. Ortaokul yıllarında daktiloda on parmak yazı yazmaya başlayan İhsan Sıtkı Yener, 1940’lı yıllardan itibaren standart klavye hususunda çalışmaya başladı.

Yüksek öğrenimini 1946 yılında İstanbul’da Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde tamamladı. Aynı yıl Sultanahmet Lisesi’nde daktilografi öğretmenliği yaptı. Yüksek Lisans için ABD’ye giderek New York Üniversitesi’nde “Ölçme ve Değerlendirme” konusunda master yaptı ve aynı yıl doktorasını tamamladı.

Yener, 1946 yılında öğretmenliğe başladığı sırada, Türk dilinin özelliklerine göre yapılmış bir daktilo icat etme çalışmalarına başladı. “On parmak için ideal Türk Klavyesi”ni 1955 yılında kabul ettirdi ve 1974 yılında tüm daktiloların F klavye olmasını sağladı

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.