Zeus Tapınağı Restore Edilecek

Anadolu’nun en iyi korunan antik tapınaklarından biri olan Zeus Tapınağı’nı tekrar eski ihtişamına kavuşturmak için öncelikle yerdeki blokların kaldırılarak ciddi bir restorasyon çalışmasına başlanması hedefleniyor. Euromos Antik Kenti Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl, tapınakla ilgili önemli projeleri hayata geçirmeyi düşündüklerini, tapınakta pek çok mimari kalıntının halen yerinde durduğunu söyledi.

Zeus Tapınağı’nı en iyi şekilde tanıtarak, bilimsel anlamda değerlendirip iyi bir restorasyon çalışması yapmak için yoğun çaba gösterdiklerini belirten Kızıl, “Bizim için şu an en önemlisi de 1970’li yıllarda rahmetli Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu tarafından 12’lik demirlerin kullanılarak sağlam bir şekilde dökülmüş olan betonarme kalıplardan nasıl kurtulabiliriz, ıslah edebiliriz diye kafa yoruyoruz. Bu hakikaten zor bir iş. Bu bizi çok yoruyor.” dedi.

Kızıl sözlerine şöyle devam etti:

“Bine yakın parçanın hepsini teker teker numaralandırıp, teker teker çizimini yapmaya çalışıyoruz. Bu tapınak çalışmasını doktora tezi olarak verdik. Araştırma görevlisi arkadaşımızla bunu çalışıyoruz. Aynı zamanda yabancı bilim insanlarıyla özellikle restorasyon konusunda çalışıyoruz. İnanıyorum ki bu belgeleme bittikten sonra yan yatmış, kırılmış sütunları onarıp tekrar yerine koymak bile eminim ki bu tapınağın antik değerini bir kat daha yükseltecektir.”

Euromos Zeus Tapınağı

Muğla’nın Milas ilçesine 12 km uzaklıkta bulunan Euromos Antik Kent’indeki Zeus Tapınağı, Anadolu’daki en iyi korunmuş antik tapınaklardan biri olma özelliğini taşıyor. MS. 2. yüzyıla tarihlenen tapınak, İmparator Hadrianus döneminde inşa edildi. 17 adet sütundan 16’sı üst kirişleriyle birlikte hala dimdik ayakta duran tapınağın kuzeye ve batıya bakan cephelerindeki sütunların üzerindeki yazıtlarda bu sütunların adak sütunları oldukları anlaşılıyor. Çağın ünlü hekimlerinden Menekrates’in kızı Tryhaina birlikte buraya beş sütun bağışladığı biliniyor. Bunun yanı sıra Leo Quints isimli bir devlet adamı da yedi sütun yaptırmış.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://arkeofili.com/?p=16946

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.