Erdoğan: Cumhurbaşkanı yasamanın, yürütmenin, yargının başıdır

Recep Tayyip Erdoğan Ankara Esenboğa Havalima’nın da konuştu. Erdoğan konuşmasında, Cerablus operasyonuna, mülteci pazarlığına, Efkan Ala’nın istifasına değindi. Adli yıl açılışıyla ilgili de konuşan Erdoğan “Cumhurbaşkanı bu ülkede yasamanın, yürütmenin, yargının da başıdır” dedi

Tayyip Erdoğan Çin’de düzenlenecek 11’inci G20 zirvesine gitmeden önce Ankara Esenboğa Havalima’nında konuştu.

Erdoğan, sermayeye mesaj vermeyi ihmal etmeyerek “Bu zirvede yeniden güçlü bir büyümeyi ele almak için iyi bir fırsat oluşturacaktır. Kapsayıcı büyüme dediğimizde bunun sadece rakamlardan ibaret olmadığını vurguladık. Kadınlar ve gençler olmak üzere toplumun tüm kesimlerin artan refahtan payını almalı” dedi.

Avrupa’yı tehdit etmekten geri kalmadı

MİT güdümündeki cihatçı çetelerle yürütülen Cerablus operasyonuyla ilgili ise Avrupa’yı tehdit etmekten geri kalmayan Erdoğan şunları söyledi:

Hamdolsun operasyonlarımız başarılı şekilde icra ediliyor. Cerablus’ta hayat hızla normalleşiyor. Bölge halkı gönül rahatlığı ile evlerine dönüyor. 400 km alanında bir bölge terör örgütlerinden arındırıldı. Bu başarı ÖSO’nun DAEŞ’le mücadele edebileceğini ortaya koymuştur. Uluslararası toplum DAEŞ, PYD, YPG terör örgütleri arasında bir tercih yapmak zorunda değildir. Bu iki örgüt arasındaki yöntem farkı yoktur. Son günlerde batıdaki bazı çevrelerin yaptıkları açıklamaları hayretle karşılıyoruz. Cerablus’ta DAEŞ’in yenilgiye uğratılmasından bazıları adeta rahatsızlık duyuyor. Türkiye olarak bizler, ordumuzla, ülkemizin ve bölgedeki sivillerin güvenliğini sağlamak için elimizi taşın altına koyduk. Batı artık bir tercih yapmak zorunda. Ya terörden yanasınız, ya da karşısındasınız. Kesinlikle Suriye’nin kuzeyinde, bizim güneyimizde terör koridoruna müsaade etmeyeceğiz

Kayseri pazarlığı sürüyor

Erdoğan mülteciler üzerinden sürdürdüğü Kayseri pazarlığından da vazgeçmedi. Erdoğan, sözlerin havada kaldığını ileri sürerek:

Mülteci krizinin bu seneki G20 zirvesinde ele alınacak olmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye tarihe geçecek insani bir duruş sergiledi. Dünyada bunun eşi benzeri bir başka ülke yoktur. Antalya’da G20 liderleri olarak bu konuda külfet paylaşımının altını çizmiştik. Ve AB, 3+3 milyar Euro mülteci desteği vereceğini söylemişti. Peki ne oldu? Şu ana kadar verilen destek 183 milyon Euro’dur. Bunu da UNICEF’e vermiştir. Bu krizi hiçbir ülke tek başına göğüsleyemez. Bu konuda verilen sözler havada kaldı. Eyleme dönüşmedi. Suriye’deki ateşi söndürmekten ziyade duman bize gelmesin diye uğraşıyor.

“YPG gruplarını kuzeye gönderme gayreti içine girdiler”

YPG’nin Fırat’ın batısına çekilmesiyle ilgili de konuşan Erdoğan şunları söyledi:

Menbiç bu işin en önemli noktalarından bir yeri. Oranın yüzde 90’ı aşkın kitlesi Arap. Oraya gelen Kürtler veya farklı etnik gruplar bindirilmiş kıtalar. YPG bunlardan bir tanesidir. Bunu sayın Başkan Obama ile görüştüğümüzde kendileri kesinlikle buraya girmeyeceklerini söyledi. Bunların hepsi kayıtlarda var. Bu kayıtlarda olan görüşmeden hareketle de istihbarat örgütümüz, askeri görevlilerimiz bu görüşmeleri sürdürdüler. Bu görüşmeye rağmen bir baktık bunlar Arapları dışlayıp, YPG gruplarını kuzeye gönderme gayreti içine girdiler. Kendilerine farklı bir tez de sunduk. Kuzeyden güneye birlikte bunların öteleyelim dedik. Bu iki üç aya olur dediler. O görüşmeden beri 2 ay geçti. Burada oynanan oyun çok farklı. Biz göbeğimizi kendimiz kesmek zorundayız. Biz durdukça oralardan birileri ülkemizi bombalıyor.

“Bunlar bizim dava arkadaşımızdır”

Erdoğan, darbe girişiminin ardından devletin yeniden yapılandırılması sürecinde ani bir şekilde istifa eden Efkan Ala ilgili ise şunları söyledi:

Ortaya sunmuş olduğu tezler haklı. Sayın Efkan Ala bu süreç içerisinde istifasını vermek suretiyle değişim yapıldı. Ne Efkan Ala kardeşimizde bir sıkıntı söz konusudur, ne de ona yönelik herhangi bir olumsuzluğu söylemeye ne sayın Başbakan’ın ne de benim söylemek haddimize değildir. Bunlar bizim dava arkadaşımızdır. Bu yolculuk esnasında performans kaybı diyebilirsiniz, başka bir şey diyebilirsiniz. Aradan bir müddet geçer farklı bakanlıklarda da olur.

“Cumhurbaşkanı bu ülkede yasamanın, yürütmenin, yargının da başıdır”

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “yargı bağımsızlığı” gerekçesi ile Saray’da düzenlenen Adli yıl açılışına katılmamasının ardından “Milletin mekanı diyorsunuz ama millet kaça mal olduğunu bilmiyor, ABD Başkanı salona girdiğinde yargı ayağa kalkıp alkışlamaz. Bizde hep beraber alkışlıyor” sözleriyle ilgili “Çok ayıp, 7 Ağustos’u yaşamış bir CHP Genel Başkanı’nın bu toplantıyla ilgili yüz karası ifadesini yakıştırması çok çok çirkin. Ana muhalefet partisinin genel başkanına ben bunu yakıştıramıyorum. Adli yılın açılışını yaşayanların yaklaşımıdır benim için aslolan. Bu beyefendinin ifadeleri benim için kıymeti harbiyesi olmayan ifadelerdir. Çok yazık. Biz 7 Ağustos’ta birlik ve beraber Yenikapı’ya da gelmeyecekti. Arkadaşlarının bindirmesiyle geldi. Dedik birlik ve beraberlik anlayışıyla geleceğe yürüyeceğiz. Beştepe’de kendileriyle konuştuk. Herhalde artık farklı yürüyeceğiz dedik. Bunu karanlık olarak göstermek için sizin gerekçeni nedir? Burası milletin evi. Tüm bakanlıklar, tüm devletin kurumları rahatlıkla gelip toplantılarını yapabilirler” dedi.

Yargı bağımsızlığını yok saydı

Yargı bağımsızlığını da hiçe sayan Erdoğan şunları söyledi:

Cumhurbaşkanı bu ülkede yasamanın, yürütmenin, yargının da başıdır. Devletin başıdır. Bunu bilmeyene biz ne anlatacağız? Kalkıp da bakanlar kurulunun mecliste toplantı yapması gibi bir benzetmeyi yapmak çok daha farklı bir şey. Bakanlar kurulu yasama organı değildir, yürütme organıdır. Parlamento ise yasama organıdır. Bizim burası tamimiyle milletin evi olarak kurulmuş bir yerdir. İlk defa yargı bu kadar muhteşem, bu kadar güzel görkemli bir açılış törenini gerçekleştirmiştir. Beyefendi görmek istediğini konuşuyor, teessüf ederim.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.