Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi’nden, Dersim Orman Yangınlarına Suç Duyurusu

Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi, Dersim’de özellikle OHAL’den bu yana sürekli orman yangınları meydana geldiğini belirterek ilgililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

Girişim adına suç duyurusunda bulunan Barış Yıldırım, dilekçesinde yangınların genellikle askerî operasyonlar sürecinde kullanılan mühimmatın etkisi ile çıktığını belirterek ormanlık alanlarda yangın çıkarması kuvvetle muhtemel olan ağır silahların kullanılması ve bu alanların, yangın çıkaracağı bilinmesine rağmen bombalanmasının hukuka aykırı olduğunu ifade etti.


Yıldırım, doğa koruma statülerine sahip Munzur Vadisi Millî Parkı’nda da yangın çıktığına dikkat çekerek orman yangınlarındaki sürekliliğin sadece ormanların değil genel olarak ekolojinin, çevrenin ağır tahribine de sebebiyet verdiğin, belirtti.

Dilekçede Yıldırım, orman yangınlarının çıktığı tüm sahaların yakınında meskûn yöre halkından tanıklık yapabilecek durumda olanların tümünün tanık olarak dinlenmesine, Tunceli Orman İşletme Müdürlüğü ile diğer yetkili/görevli kamu kurum ve kuruluşlarına müzekkere yazılarak Tunceli ilinde 2016 tarihinde meydana gelen tüm orman yangınlarına dair evrakın istenmesine, şüpheli/lerin tespiti ile haklarında atılı suçtan ceza davası açılmasını talep etti. ( Bianet, Dağ Medya)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.