Kılıçdaroğlu adli yıl açılış törenine katılmama gerekçelerini açıkladı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak adli yıl açılış törenine katılmama gerekçelerini açıkladı. Kılıçdaroğlu, “Erdoğan’dan farklı düşünene “FETÖ’cü” muamelesi yapılıyor. Böyle bir atmosferde yargıçların doğru dürüst karar vermesi beklenebilir mi?” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün düzenlenecek adli yıl açılışı törenine katılmama gerekçelerini Hürriyet’ten Ahmet Hakan’a anlattı.

Kılıçdaroğlu’nun gerekçeleri şöyle:

“Güçler ayrılığı ilkesiyle bağdaşmaz”

“Yasama, yürütme ve yargının ayrı olması gerekir. Yürütmenin başı olan Cumhurbaşkanı’nın Sarayı’nda adli yıl açılışı olmaz. Bu durum güçler ayrılığı ilkesiyle bağdaşmaz.

“Açılışın yapılacağı yer, tartışmalı bir yer. Maliyeti bilinmiyor. Burayla ilgili çeşitli mahkeme kararları var. Saydamlığı savunması gereken yargı için uygun değil.

“Yargıçlar alkışlamazlar, ayağa kalkmazlar”
“Yargıçların cüppelerinde düğme yoktur, kimsenin karşısında düğme iliklemesinler diye. Yargıçlar alkışlamazlar, ayağa kalkmazlar.

“Yargı bağımsızlığını gösteren sembollerdir bunlar ve semboller çok önemlidir. Sembolik açıdan da orada olmamalı açılış.

“Güvenlik sorunu varsa bu ülkeye turist nasıl gelecek?
“Bize önce beş yıldızlı otel için davetiye gelmişti. Biz de kabul etmiştik. Sonra değiştirdiler, Saray’da yapmaya karar verdiler. Neden? Güvenlik gerekçesiyle…

“Beş yıldızlı bir otelde güvenlik sorunu varsa bu ülkeye turist nasıl gelecek? Koskoca devlet, bir otelde bile güvenliği sağlayamayacak durumda mı? Böyle şey olabilir mi?

“Yargıçlar, Erdoğan içeri girdiğinde ayağa kalkacaklar mı?”
“Bir devleti devlet yapan temel unsurlardan biri de geleneklerdir. Yargıyla ilgili gelenekler, evrensel çapta geleneklerdir. Bu gelenekler darbe döneminde bile değişmedi. Şimdi niye değişiyor?

“Türkiye’de bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan farklı düşünene “FETÖ’cü” muamelesi yapılıyor. Böyle bir atmosferde yargıçların doğru dürüst karar vermesi beklenebilir mi?

“Çok merak ediyorum: Adli yıl açılışına katılacak olan yargıçlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan içeri girdiğinde ayağa kalkacaklar mı, alkışlayacaklar mı? Bunu dikkatle izleyeceğim.”

Ne olmuştu?
Adli yıl açılışının ilk önce bir otelin kongre salonunda düzenleneceği duyurulmuş, daha sonra törenin güvenlik gerekçesiyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacağı belirtilmişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, adli yıl açılışının Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak olmasının, yargı bağımsızlığını etkileyeceğini gerekçe göstererek toplantıya katılmayacaklarını açıklamıştı.

Yargıtay, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak adli yıl açılışının yargı bağımsızlığını zedelemeyeceğini açıklamış, Feyzioğlu’nun kararını gözden geçirmesini istemişti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yargıtay’ın ev sahibi olduğu adli yıl törenine katılmayacağını duyuran iki ismi katılmaları yönünde çağrı yapmış, “yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı zedelenir‘ demek; yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını ideolojiye ve şekilciliğe kurban etmektir” demişti.

31 Ağustos’ta toplanan CHP MYK toplantısının ardından Kılıçdaroğlu’nun Beştepe’te yapılacak açılış törenine katılmayacağı belirtilmişti.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise, adli yıl açılışı törenine katılacağını açıklamıştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.