Erdoğan: Devleti Yeniden Yapılandırıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığında, 30 Ağustos Zafer Bayramı yemeğinde yaptığı konuşmada, “Devletimizi gereken her alanda tepeden tırnağa yeniden yapılandırıyoruz” dedi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fethullah Gülen cemaatine yönelik soruşturmalarla ilgili konuşan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

“Fetullahçı Terör Örgütü ile çok daha öncesinden başlayan, bilhassa 17-25 Aralık’tan sonra yoğunlaşan mücadelenin içindeydik.

“Son üç yıldır emniyet ve adalet teşkilatları başta olmak üzere bu şer örgütünün mensuplarını devletin ve toplumun her zerresinden kazımak, kirli karanlık yüzlerini ifşa etmek için gece gündüz çalışıyoruz. Bu konuda azımsanamayacak bir mesafe de katettik.”
“Yüce dinimizin değerlerini istismar eden FETÖ ve DAİŞ [İslam Devleti/IŞİD] gibi örgütlere karşı uyanık olmak zorundayız.

“Aklını ve inancını Amerika’da yaşayan bir şarlatanın emrine verenlerin, ruhunu 1 dolara satanların tarihimizle kültürümüzle bizimle bir ilişkisi olamaz.

“Artık mesele kanma kandırma meselesi olmaktan çıkmıştır. 17-25 Aralık’ta ilk emareleri görülen, 15 Temmuz’da artık gizli saklı bir tarafı kalmayan gerçeklere rağmen, bu ihanet çetesinin içinde faaliyet göstermeyi sürdüren herkes, taammüden vatan hainidir, millet düşmanıdır. Bunu tekrar ilan ediyorum.

“Kim nerede kimi biliyorsa yetkili mercilerimize bunu bildirmelidir. Saklamaya gizlemeye gerek yok. Bildirin ki bunları bir an önce temizleyelim.
“Önümüzdeki cürufu deştikçe görüyoruz ki Türkiye’nin Suriye’de, Irak’ta yaşadığı sıkıntıların altındaki en önemli unsurlardan biri yine FETÖ’dur.

“Ülkemizin AB [Avrupa Birliği] ile batı ülkeleriyle diğer komşularıyla yaşadığı krizlerin bir tarafında mutlaka bunlar vardır.

“Bilhassa son 4-5 yıldır yaşadığımız sosyal ve ekonomik kriz teşebbüslerinin hepsinin bir yerinde mutlaka FETÖ’nün parmak izlerine rastlanmaktadır.
“Devleti ele geçirmek için önce tüm sistemi felç etme gayreti, FETÖ’nün en başından beri izlediği taktik. Ele geçirilen şemada da örgütün hedefi sadece Türkiye’yi değil, dünyayı ele geçirmek.

“Şemada ne diyor, kainat imamı. Ne demek bu? Yani kainatı yöneten de bu şarlatan. Onun için 170 ülkede faaliyet gösteriyorlar.

“Fakat bizim dostlarımız hala bunun farkında değil. Ne zaman farkında olacaklar? Bizim gibi farkında oldukları zaman fark edecekler ama o zaman da iş işten geçmiş olacak.

“Onun için mecburen onlara da anlatıyoruz. Hepsini tek tek arıyoruz. Devlet başkanlarına anlatıyoruz, hükümet başkanlarına anlatıyoruz, bakanlarına anlatıyoruz.”
“İhanetlerinin finansmanını, milletimizin eğitim, hayırseverlik, yardımseverlik duygularını istismar ederek, sömürdükleri devasa bir kaynakla yürüttüklerini de gördük.

“17-25 Aralık’ta emniyet ve yargıda aldığımız tedbirleri, Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere diğer kurumlarda aynı sürat ve kararlılıkla hayata geçirmekte zorlanmamız, 15 Temmuz felaketine yol açtı.

“Şimdi yaşadığımız hadiselerden çıkardığımız dersler ışığında, devletimizi gereken her alanda tepeden tırnağa yeniden yapılandırıyoruz, yapılandırmak durumundayız.

“Türk Silahlı Kuvvetleri içine sızan hainlerden temizlendikçe daha da güçleniyor, daha da etkili hale geliyor. Bunu öyle bilesiniz.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.