30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlanıyor

30 Ağustos kutlamaları başladı. Anıtkabir’deki kutlamalarda güvenlik önlemleri alındı. İstanbul’da ise Taksim Meydanı’nda bir tören düzenlendi.

30 Ağustos kutlamaları başladı.

İlk tören Anıtkabir’de yapıldı

Ankara’da Anıtkabir’de düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş, Nurettin Canikli, Mehmet Şimşek, Tuğrul Türkeş, Veysi Kaynak, yüksek yargı kurumu başkanları, Bakanlar Kurulu üyeleri ve kuvvet komutanları katıldı.

Erdoğan’ın Anıtkabir mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakmasının ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

30-ağustos-1

Erdoğan, burada Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı ve deftere yazdığı metni okudu:

“Aziz Atatürk, bugün Büyük Zafer’in 94. yıl dönümünü millet olarak büyük bir gurur ve heyecanla yad ediyoruz. Tüm yokluk, yoksunluk ve zorluklara rağmen Kurtuluş Savaşı’mızı Büyük Zafer’e ulaştıran azim ve inançla emanetiniz olan Cumhuriyetimizi payidar kılmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

“Ülkemizi bu kutlu yürüyüşünden alıkoymak isteyen terör örgütlerinin hain saldırılarına aldırmadan ihanet çetelerini bozguna uğratarak birlik, beraberlik ve dayanışma içinde istikbal mücadelemizi sürdürüyoruz.

“Bu yıl hayata geçirdiğimiz Osman Gazi Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi ülkemizin gurur kaynağı olan tarihi projeler mücadele azmimizin bir tezahürüdür. Aziz milletimizin, tıpkı 94 yıl önce olduğu gibi tüm farklılıklarını bir tarafa bırakarak 15 Temmuz gecesi ortaya koyduğu irade, en büyük güven kaynağımızdır.

“Zat-ı alinizin ve aziz şehitlerimizin bizlere emaneti olan bu vatanı canımız pahasına korumaya ve büyütmeye devam edeceğiz. Ruhun şad olsun.”

Anıtkabir’de güvenlik önlemleri
30-ağustos-5

Bu yıl düzenlenen törenlerde Anıtkabir’de bir ilk de yaşandı.

Önceki yıllarda Anıtkabir, devlet ve askeri erkanın katıldığı törenin ardından vatandaşların ziyaretine açılıyordu.

Bu sene, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığındaki heyetin katıldığı tören bölümüne ilk kez vatandaşlar da alındı.

Anıtkabir’e girişler sırasında vatandaşların yanı sıra askerler de arandı.

Anıtkabir’deki törenin ardından Erdoğan, tebrikleri kabul edecek.

AKM’deki tören iptal

akm

Ankara’da Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) 30 Ağustos törenleri için yapılan platform dün şiddetli rüzgar nedeniyle yıkılmış, hipodrom kullanılamaz gelmişti.

Bu nedenle buradaki törenlerin iptal edildiği duyuruldu.

Geçit töreni şehir merkezinde, TBMM ile eski Meclis arasındaki güzergahta gerçekleştirilecek.

Daha önce Hipodrom’da düzenlenen etkinlikte uçaklar, tanklar, toplar, askeri araçlar geçit töreninde yer alıyordu. Bu kez törende olmayacak.

Taksim’de tören

30-ağustos-3

İstanbul’da ise kutlamalar, Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde düzenlendi.

Törene, İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da katıldı.

Cumhuriyet Anıtı’na Valilik, İstanbul Garnizonu olarak 1. Ordu Komutanlığı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının çelenkleri bırakıldı.

Törende daha sonra saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliğinde yapılan değişikliğinden üç gün sonra, ilk defa başörtülü bir kadın polis de tören esnasında görüntülendi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.