Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: YPG çekilmezse hedef olur

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, YPG’nin IŞİD’i hedef alan Cerablus operasyonundan rahatsız olmaması gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Fırat Kalkanı” adı verilen Cerablus operasyonuna ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, ile Ankara’da yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, cerablus operasyonuyla ilgili bir soru üzerine şunları söyledi:

“Operasyonun amacı, DAEŞ terör örgütünü temizlemektir. 5-6 ülke bile bu konuda işbirliği yapsaydı bugüne kadar Suriye’de ve Irak’ta DAEŞ diye bir terör örgütü kalmazdı. Bölgeye burayı terk etmek zorunda kalanlar yerleştirilmeli. YPG’nin amacı bu değil. Kendisi gibi düşünmeyen Kürtler de dahil herkesi göçe zorlayarak etnik temizlik yapıyor. YPG, PKK, PYD’nin rahatız olmasının sebebi de budur. Madem ortak hedef DAEŞ niye rahatsız oluyor? YPG’nin hem ABD’nin söz verdiği gibi hem de kendilerinin açıkladığı gibi bir an evvel Fırat’ın doğusuna geçmesi gerekiyor. Geçmediği takdirde hedef olacaktır.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.