Bizans Sarnıcı Çöplere Gömüldü

İstanbul Beyazıt’ta iki sene önce alt geçit çalışmaları sırasında bulunan Bizans sarnıcı çöplüğe döndü.Beyazıt’ta Vezneciler Darülfünun Alt Geçidi Güçlendirme Projesi kapsamında iki sene önce başlatılan çalışmalar sırasında bir Bizans Sarnıcı ortaya çıkmıştı.

Hürriyet’te yer alan haberde, Hıristiyanlık öncesi döneme ait olduğu tahmin edilen sarnıcın girişinin bir kısmının inşaat çalışmaları sırasında betonla ve molozlarla örtüldüğü anlaşılmıştı. Bu sırada bölgedeki çalışmaların İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne bildirilmediği ve sarnıcın girişi bulunduğu halde inşaatı yapan şirketin burayı kapatmaya çalıştığı ortaya çıkmıştı

Müze duruma el koyarak o bölgeye arkeolog göndermiş, Bizans yapısının önü demir perdeyle kapatılmıştı. Darülfünun alt geçidi yenilemesi inşaatı ihalesini onaylayan İstanbul 4 numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, yapının akıbetine karar verecekti.

Ancak aradan 2 yıl geçmesine rağmen sarnıç hakkında herhangi bir gelişme yaşanmadı. Yapı, çöplerin arasına gömülü vaziyette bekliyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.