“Beyoğlu Belediyesi Zehir Saçıyor, Hayvan Katlediyor!”

Beyoğlu Belediyesi’nin, Tepebaşı’ndaki Kamer Hatun Camii yakınındaki yeşil alana zehir bırakma eylemi, kent hareketleri, baro ve hayvan hakları örgütleri tarafından yayınlanan ortak bildiri ile kınandı ve sorumluların hesap vermesi talep edildi.

Beyoğlu Belediyesi, Kamer Hatun Camii yakınlarındaki yeşil alana fare zehiri bırakmış, belediyenin bu eylemi sonucunda 15 Ağustos’ta bir köpek rahatsızlanmış ve özel bir klinikte tedavi altındayken hayatını kaybetmişti. Beyoğlu Kent Savunması, Hayvan Hakları ve Etiği Derneği, Hayvan Hakları İzleme Merkezi ve Komitesi (HAKİM), Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği (HAGİD), Hayvanlara Adalet Platformu (HAD), Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED), İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu ve Marmara Hayvan Hakları Federasyonu, “Açık Alana Zehir Bırakılamaz! Yaşam Düşmanı Beyoğlu Belediyesi Yetkililerini Sorumluluğa Davet Ediyoruz!” başlığı ile ortak yayınladıkları bildiride, Beyoğlu Belediyesi yetkililerini sorumluluğa davet etti, ceza mevzuatı ve Hayvanları Koruma Kanunu’na göre suç teşkil eden fiilleri derhal durdurmaya çağırdı.

Ortak yayınlanan bildiride Beyoğlu Belediyesi yetkililerine şu sorular yöneltildi:

“Sorumsuzluğu ve hesap vermemeyi, yaşam ve yönetim ilkesi hâline getirmiş olan Beyoğlu Belediyesi Başkanı ve yetkililerine soruyoruz:

– Söz konusu alana hangi tür zehri, ne amaçla ve ne kadar alanı etkileyecek şekilde bıraktınız?

– Zehrin etken maddesi nedir ve sağlık açısından tehlikesi ne orandadır?

– Hiçbir uyarı yapılmadan, tabela, pano vs. asılmadan kamusal ve açık bir alana zehir bırakmayı hangi gerekçeyle açıklayacaksınız?

– Bu uygulamadan ne kadar canlının ne oranda etkilendiği hakkında bir bilginiz var mı?

– Kamuoyuyla bu vahim durum hakkında herhangi bir bilgi paylaşma sorumluluğunu gerçekleştirecek misiniz?”

Bildirinin tam metni şöyle:

AÇIK ALANA ZEHİR BIRAKILAMAZ! YAŞAM DÜŞMANI BEYOĞLU BELEDİYESİ YETKİLİLERİNİ SORUMLULUĞA DAVET EDİYORUZ!

Beyoğlu Belediyesi skandal bir uygulamaya daha imza attı. Beyoğlu sınırları içerisindeki Tepebaşı semtinde bulunan Kamer Hatun Cami yakınındaki yeşil alana fare zehiri bırakılmış. Veteriner İşleri Müdürlüğü yetkilileri, hiçbir uyarı yapmadan, herhangi bir tabela, pano vs. asmadan açık alana zehir bırakarak, bölgedeki canlıların hayatına kastetmiştir.

Bu bölge, köpeklerin gezdiği/gezdirildiği, kuşların, kedilerin yemlendirildiği, ayrıca, evsizlerin gün içinde dinlendiği, geceleri de uyumak için kullandığı bir alan. Her türlü canlının yaşam alanı olan böyle bir alana, hiçbir uyarı yapılmadan fare zehiri bırakılması bilinçli değilse, çok büyük bir sorumsuzluktur. Nitekim, Tarçın isimli köpek, 15 Ağustos’ta zehirden etkilendikten 4 gün sonra 19 Ağustos tarihinde ölmüştür. Ayrıca, bu zehirden başka canlıların etkilenip etkilenmediğini henüz bilmiyoruz; daha kötüsü bilebilme şansımız da olmayabilir.

Veteriner İşleri Müdürü, sorumluluğu önce kabul etmiş, ancak gelen tepkiler üzerine inkâra başvurmuştur. Ancak, ne kadar inkâr edilirse edilsin, fiil ortadadır.

Beyoğlu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Numan Akol ve Belediye Başkanı Ahmet M. Demircan, vahim sonuçları olabilecek bu uygulamadan birinci dereceden sorumludur! Ayrıca, yetkililerin bu fiili, Türk Ceza Kanunu’nda “Çevreye Karşı Suçlar” ve “Kamu Sağlığına Karşı Suçlar”bölümlerine göre suç niteliğindedir ve yine aynı eylemle 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na da muhalefet edilmiştir!

Şunu da ekleyelim; fareler kent ekolojisinin en önemli canlılarındandır; fareler ya da başka kent hayvanları keyfî bir şekilde “kent zararlısı” olarak yaftalandırılamaz ve son derece can acıtan, saatler süren işkenceli bir ölüm hiçbir canlıya reva görülemez.

Sorumsuzluğu ve hesap vermemeyi, yaşam ve yönetim ilkesi haline getirmiş olan Beyoğlu Belediyesi Başkanı ve yetkililerine soruyoruz:

Söz konusu alana hangi tür zehri, ne amaçla ve ne kadar alanı etkileyecek şekilde bıraktınız?

Zehrin etken maddesi nedir ve sağlık açısından tehlikesi ne orandadır?

Hiçbir uyarı yapılmadan, tabela, pano vs. asılmadan kamusal ve açık bir alana zehir bırakmayı hangi gerekçeyle açıklayacaksınız?

Bu uygulamadan ne kadar canlının ne oranda etkilendiği hakkında bir bilginiz var mı?

Kamuoyuyla bu vahim durum hakkında herhangi bir bilgi paylaşma sorumluluğunu gerçekleştirecek misiniz?

Beyoğlu Kent Savunması
Hayvan Hakları ve Etiği Derneği
Hayvan Hakları İzleme Merkezi ve Komitesi (HAKİM)
Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği (HAGİD)
Hayvanlara Adalet Platformu (HAD)
Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED)
İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu
Marmara Hayvan Hakları Federasyonu

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.