Zelda Fitzgerald’ın 1932’de basılan tek romanı Son Valsi Bana Sakla Türkçe’ye çevrildi

1920’lerde bir kadının kendi hayatını kazanma mücadelesini anlatan otobiyografik bir eser de olan Son Valsi Bana Sakla , Zelda Fitzgerald’ın basılan ilk ve tek romanı Can yayınlarınca Türkçeye çevrildi.

Hatice Temiz

20.yy tanınmış isimleri olan Muhteşem Gatsby romanı yazarı Scott Fitzgerald ve karısı Zelda Fitzgerald yaşadıkları aşk ile tanınıyordu. Mutlu olmak için her şeye sahip ama bir türlü mutlu olmayan çiftin evlilikleri sorunluydu. Birbirlerini duydukları aşk ve nefret arasında gidip geliyorlar, birbirlerinden de ayrılamıyorlardı. Şizofreni teşhisi ile psikiyatri kliniğine yatırılan Zelda Fitzgerald Son Valsi Bana Sakla romanını da bu klinikte 6 haftada yazdı.

 

Roman, Fransa’ya taşınan çiftin yaşadıkları, kadın karakterin yaşına rağmen baleye olan merakı ve pilotla yaşadığı yasak aşk romanla gerçek arasındaki paralelliklerin bir kısmı. Romanda evliliklerini ifşa ettiği gerekçesi ile öfkelenen Scott Fitzgerald romanda değişiklik yapılmasını istedi. Öfkelenmesinin bir sebebi de Buruktur Gece romanıyla benzerlikler taşımasıydı.

 

“Ayağı bazen öyle ağrıyordu ki gözlerini kapayıp kendini öğleden sonranın akışında kaybediyordu. Hep aynı sanrıyı görüyor, aynı yere gidiyordu. Çok berrak bir göl vardı, dibi olduğu gibi görünüyordu; sivri bir ada suyun üstünde bütün ağırlığıyla terk edilmiş bir şimşek gibi duruyordu. Upuzun kavaklar, pembe sardunya tomurcukları ve yaprakları, gökte yüzen beyaz gövdeli ağaç ormanı her yeri kaplıyordu.”

 

Zelda Fitzgerald Kimdir?


1900’de ABD’nin Alabama eyaletine bağlı Montgomery kentinde doğdu. Altı çocuklu Sayre ailesinin en küçüğüydü ve mesafeli bir adam olan babası Yargıç Anthony Dickinson Sayre’den ziyade annesi tarafından büyütüldü. 1918’de tanıştığı ve henüz tanınmayan bir yazar adayı olan F. Scott Fitzgerald ile 1920 yılında evlendi. Zelda ve F. Scott Fitzgerald çifti “Caz Çağı” olarak da anılan 1920’li yılların en gözde entelektüel çiftlerinden biri oldu ve her ikisi de dönemin sanat-edebiyat çevrelerinin önemli figürleri haline geldiler. Biraz da Zelda’nın uzun yıllar tedavi gördüğü şizofreni tanısı sebebiyle çalkantılı bir evlilikleri oldu ve ilişkilerindeki gelgitler her ikisinin de yazdıklarında önemli yer tuttu. 1921’de tek çocuğu olan Frances “Scottie” Fitzgerald dünyaya geldi. 1922’den itibaren dergilere makaleler ve hikâyeler yazmaya başladı. 1948’de, tedavi için yattığı Highland Hastanesi’nde çıkan bir yangında hayata veda etti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.