Mülkiye’de “diplomasız” yüksek lisans programı başlıyor

Ankara Üniversitesi Senatosu’un kapattığı 2010 yılından beri yürütülen insan hakları yüksek lisans programı, akademisyenlerin ve insan hakları kurumlarının desteğiyle 2016 güz dönemi için “Diplomasız” yüksek lisans programı olarak başlıyor!

Destekleyen kurumlar arasında Kaos GL Derneği’nin de olduğu Ankara Üniversitesi İnsan Hakları Yüksek Lisans Programı; bünyesinde siyaset bilimi, iletişim, hukuk, uluslararası ilişkiler gibi farklı disiplinlerden, alanında kendisini ispatlamış çok değerli akademisyenleri bir araya getiren Türkiye’deki çok az sayıda insan hakları yüksek lisans programından biri. Program, 2010 yılından beri her sene, programın disiplinler arası yapısına uygun olarak farklı alanlardan mezun toplam 15 öğrenci alıyor. İnsan Hakları Yüksek Lisans Programı özel sektörde ve sivil toplumda insan hakları alanında çalışan öğrencileri bir araya getirerek akademi ile aktivizm işbirliği yoluyla her iki alanı da beslemeyi amaç edinmişti.

Ancak 2016 yılı için de benzer bir hazırlığa sahip olan yüksek lisans programına ve Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün olumlu kararına rağmen Ankara Üniversitesi Senatosu tarafından kontenjan verilmedi. Bu karar alınırken, resmi veya gayrı-resmi yoldan Anabilim Dalı ve hocaları bilgilendirilmedi. Anabilim Dalı ve Enstitü tarafından uygun görülen kontenjanın kimin tarafından uygun görülmediği belirsizliği sebebiyle, resmi düzeyde idari girişimlerde bulunuldu.

Diplomasız Yüksek Lisans Programı’nın çağrısı ise şöyle:

“Ancak hevesle yürüttüğümüz ve çok ilgi gören bu yüksek lisans programının geleceği hakkındaki kararları programda ders veren akademisyenlerin belirlemesi gerektiğini düşüncesiyle bu girişimlerin olası olumsuz sonuçlarını da gözeterek aşağıda isimlerini görebileceğiniz öğretim elemanları olarak “diplomasız” bir yüksek lisans programı başlatmaya karar verdik. Şüphesiz bu programı, resmi makamlar aracılığıyla yürütmek mümkün değildir. Bu nedenle alınan karar bir anabilim dalı kararı değil, anabilim dalında ders veren ve bu programa katılmak isteyen hocaların kararıdır.”

“Bu yüksek lisans programı, insan hakları yüksek lisans programında ders veren akademisyenlerin gönüllü katılımıyla ve mesai saatleri haricinde yürütülecektir. Mekânımız ise Ankara’da faaliyette olan ve desteğiyle bizleri güçlendiren aşağıda isimleri sayılan çeşitli insan hakları kuruluşlarının sağlayacağı sınıflıklar olacaktır. Programdan mezun olmak için her biri üç kredilik yedi ders ve bir semineri başarıyla tamamlamak gerekmektedir Programda resmi yüksek lisans programı için öngörülen standartlardan hiçbir şekilde taviz verilmeyecektir. Bu nedenle, program devam zorunluluğu olan bir programdır. Başvuru koşullarımız da daha önceki yıllarda olduğu gibi 50 yabancı dil ve 55 ALES (Sözel) puanı ile en az 2.00 lisans ortalaması şeklindedir.”

“‘Diplomasız’ yüksek lisans programımıza başvurmak isteyen adaylar 25 Ağustos- 5 Eylül 2016 tarihleri arasında diplomasizyukseklisans@gmail.com adresine CV’leri ve koşulları sağladıklarını gösterir belgeler (ALES, diploma ve yabancı dil belgesi) ile birlikte başvurabilirler. Mülakat ise 8 Eylül Perşembe günü İnsan Hakları Ortak Platformu’nun ofisinde (İHOP) yapılacaktır.”

Destekçi kurumlar:

AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu

Gündem Çocuk Derneği

Helsinki Yurttaşlar Derneği

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve İHD İnsan Hakları Akademisi

İnsan Hakları Ortak Platformu

Kadın Dayanışma Vakfı

Kaos GL Derneği

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği

Türkiye İnsan Hakları Vakfı

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.