HPG’den Kılıçdaroğlu’na Saldırıyla İlgili Açıklama

Halk Savunma Güçleri (HPG), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bulunduğu konvoya Artvin’de düzenlenen saldırıyla ilgili açıklama yayınladı.

Açıklamada, hedefin Kılıçdaroğlu olmadığı, konvoyun güvenliğini sağlayan Jandarma mensupları olduğu, konvoyun CHP’ye ait olduğunu bilmedikleri ifade edildi.

Artvin’deki Ardanuç Belediyesi hizmet binasının açılışını yapmaya giden CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun içinde bulunduğu konvoya dün saat 14.00 sıralarında Yanıklı köyü yakınlarında ormanlık alandan ateş açıldı.

Konvoyun önündeki aracın şoförü olan er ağır yaralandı, iki astsubay da hafif yaralandı. Ağır yaralanan jandarma er Fatih Çaybaşı kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Kemal Kılıçdaroğlu ve konvoyda bulunanlar saldırıdan yara almadan kurtuldu.

Konvoyda birçok sivil aracın yanı sıra CHP’nin parti logosunun bulunduğu otobüs vardı. Asker ve polise araçlar da konvoyu koruma amacıyla CHP araçlarının önünde gidiyordu.

“Kılıçdaroğlu’nun konvoyu olduğunu bilmiyorduk”

HPG’nin internet sitesinden bugün yayınlanan açıklamada, saldırıda Jandarma Özel Harekat’a (JÖH) ait aracın vurulduğu belirtildi:

“25 Ağustos günü Artvin-Şavşat yolunda Soğuksu mıntıkasında bir askeri konvoyun geçeceği bilgisinin alınması üzerine öğleden sonra saat 13.45’te alandaki gücümüz bu konvoyun önünde bulunan JÖH’lere ait bir Cemse aracı imha etmek üzere hedeflemiş ve bu Cemse etkili bir biçimde vurulmuştur.”

Açıklamada ayrıca, saldırı sonucu bir askerin öldüğü bilgisinin doğru olmadığı, birçok JÖH mensubunun öldürüldüğü ileri sürüldü.

Hedefin Kılıçdaroğlu olmadığı ifade edildi:

“Eylemci gücün kesinlikle önceden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ait bir konvoy olduğu yönünde herhangi bir bilgisi yoktur. Eylem esnasında askeri aracın arkasında sivil bir konvoyun olduğu fark edilmiş ve zaten Kemal Kılıçdaroğlu’nun bindiği araç güçlerimizin atış mesafesine girmesine rağmen herhangi bir atış yapılmamıştır. Burada CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu kesinlikle herhangi bir biçimde hedeflenmemiştir. Ne genelde gerillalarımızın, ne de yerel gücümüzün böyle bir planı söz konusu değildir. Eylemin amacı, sadece Türk devletinin güvenlik kuvvetleridir.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.