NASA, Mars için robot yarışması açtı

NASA, Mars’a göndereceği insansı robotun yeteneklerini geliştirmek için bilim insanları arasında yeni bir yarışma başlatıyor. NASA, Mars’a göndermeyi planladığı astronot robotun geliştirilmesine yardımcı olacak projeleri değerlendirmek için 1 milyon dolarlık yarışmaya kayıtların başladığını duyurdu.

Robonaut 5 olarak da bilinen Valkyrie isimli humanoid robot, uzay ajansının derin uzay görevleri için geliştirdiği bir robot. Astronotların gitmesi gereken uzak bölgelere önceden giderek bölgeyi hazırlaması ve insanların gelmesi için her şeyin güvenli olduğuna emin olması için geliştirilen robot insan kullanımı için tasarlanmış arayüzleri kullanabildiği için derin uzaydaki güvenlik testlerinde çok yararlı olacağı düşünülüyor.

Simülasyonlarda yapılan testlere göre robotun Mars’taki sert kum fırtınalarına da dayanma kapasitesi bulunuyor. Simülasyonlardaki senaryolara göre robotun Mars dünya ile iletişim kuracak donanımı kurması, yaşam alanlarındaki oksijen kaçaklarını bulması ve bozuk elektronik donanımları tamir etmesi gerekiyor.

Robota bu görevleri başarıyla yaptırabilecek en kullanışlı yazılımları geliştirebilen ekibe 1 milyon dolar ödül verilecek. Yarışmaya şimdiden  MIT ve Northeastern Üniversitesi katıldılar. NASA iki ekibe de üzerinde çalışabilmeleri için birer Valkyrie robotu gönderdi.

Her zaman olduğu gibi pahalı uzay robotları, uzaydaki görevlerini başarıyla yerine getirdikten sonra bu teknolojilerin gündelik hayata da inmesi ve evlerde kullanıma girmesi kaçınılmaz görünüyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.