Kılıçdaroğlu’nun Konvoyuna Artvin’de Silahlı Saldırı

Artvin’deki Ardanuç Belediyesi hizmet binasının açılışını yapmaya giden Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun içinde bulunduğu konvoya saat 14.00 sıralarında Yanıklı köyü yakınlarında ormanlık alandan ateş açıldı.

Konvoyun önündeki aracın şoförü olan er ağır yaralandı, iki astsubay da hafif yaralandı. Ağır yaralanan jandarma er kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Kemal Kılıçdaroğlu ve konvoyda bulunanların durumu iyi.

Kılıçdaroğlu bugünkü açılış ve miting programlarını iptal etmedi. Ardanuç’a karayoluyla gidemediğinden helikopterle belediye binasına gidecek ve burada bir konuşma yapacak.

Kılıçdaroğlu: Benim açımdan kaygı yok
Saldırının ardından sıkı güvenlik önlemleri altında Karayolları 102. Şube binasına getirilen Kemal Kılıçdaroğlu, burada CNN Türk’e yaptığı açıklamada, saldırıyla ilgili şunları söyledi:

“Benim açımdan bir sorun yok. Çatışma bölgesinden güvenlik güçleri çıkardılar. Karayolları binasındayım. Herhangi bir sorunumuz yok. Gerekli güvenlik önlemleri alınmış durumda. Çatışmanın olduğu bir alanda sanırım olumsuz bir tablo yaşadık. Güvenlik güçleri süratle önlemlerini aldılar bizi o alandan çıkardılar. Benim açımdan kaygı yok. Umarım güvenlik güçleri açısından da bir can kaybı olmaz.”

Kılıçdaroğlu buradan da Şavşat Kaymakamlık binasına götürüldü.

“İki ayrı çatışma çıktı”
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Artvin Valisi Muhterem İnce’den aldığı bilgilerle olayı şöyle anlattı:

“Bölge zaten kritik olduğundan en üst düzeyde önlem alınmıştı. Konvoyun önünde koruma amaçlı üç zırhlı askeri araç vardı. Konvoy arkadaydı.

“Ormanlık alanda hareketlilik oldu, en öndeki araç o tarafa yönelince aracımıza ateş açıldı, çatışma çıktı.

“Konvoya saldırı hazırlığı olduğu anlaşılıyor.”

CHP Genel Merkezinden basına verilen bilgilere göre de bir kişi roketle konvoyu vurmaya hazırlanırken, korumalardan biri bunu fark ederek ateş açtı ve roketli saldırıyı engelledi.

Gazetelerdeki haberlere göre Kılıçdaroğlu’nun bulunduğu konvoya ikinci bir saldırı daha yapıldı ve CHP Lideri zırhlı araca bindirilerek olay yerinden uzaklaştırıldı.

Kendisi de olay yerinde olan CHP Basın Danışmanı Onur Konuralp da bölgede 10-15 dakika arayla iki ayrı çatışma çıktığını belirtti.

Bakan Ala: Hedef anamuhalefet lideriydi
İçişleri Bakanı Efkan Ala failin kim olabileceği sorusuyla ilgili “Arkadaşlarımızın söylediği kesin olarak PKK” dedi, olayla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Konvoyun güvenliğini sağlayan araçlara ateş açıldı, toplam üç yaralı var, aracı kullanan er başından ağır yaralı, iki astsubay da hafif yaralandı.”

“Emniyet Müdürü eşliğinde Kılıçdaroğlu güvenli bölgeye götürülecek, bölgeye helikopter de gönderdik. Bölücü terör örgütü Karadeniz’e açılma niyetiyle faaliyetlerde bulunuyor. Bölgede jandarma ve polis özel harekat bölgede operasyon yürütüyor.”

“CHP heyetine, bütün milletimize geçmiş olsun.”

“Öncü araçta sadece hasar var ve o aracın içindeki askerler yaralandı, onun dışındaki araçlardan yaralanan yok.

“Saldırı anamuhalefet partisi başkanına yapıldı.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu aradı, geçmiş olsun dileklerini iletti.

HDP: Saldırıyı kınıyoruz
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu saldırıyı kınadı:

“CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyunun seyahati esnasında Artvin’in Ardanuç ilçesinde yaşanan silahlı çatışmayı kaygı ile öğrenmiş bulunuyoruz. Bu vahim saldırıyı sert biçimde kınıyor, Sayın Kılıçdaroğlu’na ve beraberindeki partililere geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://bianet.org/bianet/toplum/178147-chp-lideri-kilicdaroglu-nun-konvoyuna-artvin-de-silahli-saldiri

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.