“Yaşlı nüfus İnternet’te alışverişe güvenmiyor”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınladığı Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırmasına göre, internet’te alışveriş her geçen yıl artıyor. 2015 Nisan ile 2016 Mart arasındaki on iki aylık süreçte internet üzerinden yapılan alışveriş oranı %34,1 oldu. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde %60 oranında giyim ürünü satın alındı.

 

2016 yılında internet üzerinden mal ve hizmet siparişi verme ya da satın alma oranı %34,1 oldu. 2015 yılında bu rakam %33,1’di. 2014 yılında bu oran %30,8, 2013’te %24,1, 2012’de ise %21,8 gibi bir orana sahipti. Geçen seneye göre bu sene %1’lik bir yükselme söz konusu.

 

İnternetten en çok giyim alışverişi yapılıyor

TÜİK’in yayınladığı rapora göre, 2015 Nisan ile 2016 Mart arasındaki 12 aylık süreçte en çok giyim alışverişi yaptık. İnternet alışverişlerinde %60 oranında giyim ve spor malzemesi alışverişi yapılıyor. %29,7 oranında seyahat bileti, araç kiralama gibi işlemlerimizi internet üzerinden yapıyoruz. Ev eşyasını internetten alanların oranı %25,8, elektronik eşya %21, gıda malzemesi ve günlük gereksinimlerini internetten satın alanların oranı ise %19,8 oldu.

 

Tüketicilerin %44,9’u teslimatın yavaş olmasından şikayetçi

Raporda dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise, internette alışveriş yapan tüketicilerin %24,9’u sorun ile karşılaştığı oldu. En çok karşılaşılan sorunlar %44,9 ile ‘teslimatın belirtilenden daha yavaş olması’ ve %42,1 ile ‘yanlış veya hasarlı ürün veya hizmetin teslim edilmesi’ oldu.

 

‘’İnternette alışveriş pratik, kolay ve ucuz’’

Mikrofon uzatılan gençlerin büyük çoğunluğu mağaza mağaza gezmektense alışverişlerini internet üzerinden yapmayı tercih ediyor. İnternette alışverişin daha ucuz ve pratik olması önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor.

‘Kitap ve kıyafet alışverişimi internet üzerinden yapıyorum. İndirim ve daha kolay ulaşım sağlanıyor olması, bir çok çeşidi aynı anda görebilme şansını sağladığı için internette alışverişi tercih ediyorum.’’ diyor Yağmur Öncel. Her model ve fiyattaki ürünü bir arada görmeleri sebebiyle kadınların büyük çoğunluğu giyim alışverişini internet üzerinden yapıyor. Burak Baysal ise ‘’Teknolojik eşya ve parfüm alıyorum’’ diyor ve ekliyor. ‘’Pratik, kolay ve ucuz olduğu için internette alışveriş yapıyorum.’’

 

Yaşlı nüfus internette alışverişe güvenmiyor

İnternette alışveriş gençlerde yaygınken yaşlı nüfus internette alışverişe pek sıcak bakmıyor. Çocuklarının ve torunlarının internette alışveriş yaptıklarını söyleseler de kendileri temkinli davranıyorlar. 65 yaşındaki Nebiye A. ‘’Torunlarım internette alışveriş yapıyor ama ben hiç yapmadım. Televizyonlarda izliyoruz dolandırıcıları. Güvenmiyorum o yüzden.’’ diyor.

 

Kaynaklar

İnternet Üzerinden En Çok Ne Satın Aldık? (2015 Nisan – 2016 Mart) https://docs.google.com/spreadsheets/d/1n4pwKgkDF-NP8DSIaLlHqrWmej28V0idbwhrDtqpQyE/edit?usp=sharing

TÜİK

http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=21779

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.