ABD Heyeti Gülen’in İadesini Görüşmek İçin Türkiye’de Geldi

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fethullah Gülen’in ABD’den Türkiye’ye iadesine ilişkin görüşme yapmak üzere ABD’li heyet Türkiye’ye geldi.

15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından hükümet, “Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ)”ne yönelik soruşturma kapsamında örgütün lideri Gülen’in iadesi için ikamet ettiği ABD’ye “acil tutuklama ve iade” talebinde bulunmuştu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Fethullah Gülen’in iadesi için ABD Adalet Bakanlığından üç, Dışişleri Bakanlığından ise bir temsilciden oluşan dört kişilik heyet dün gece Ankara’ya geldi.

Heyet, sabah saatlerinde Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü yetkilileriyle görüşmelere başladı.

İki gün sürecek görüşmeler kapsamında bakanlık bürokratlarınca heyete, Gülen’le ilgili gönderilen 4 ayrı iade dosyasına ilişkin bilgiler sunulacak. Öte yandan Adalet Bakanlığı yetkilileri 15 Temmuz darbe teşebbüsünün Fethullah Gülen’in emir ve komutası altında gerçekleştirildiğine ilişkin delilleri de ABD’li muhataplarıyla paylaşacak.

Yarın da ABD Başkan Yardımcısı Biden Ankara’ya gelecek. Biden ile Başbakan Binali Yıldırım görüşecek.

Biden ziyareti öncesinde twitter’da şunları yazdı: “Bir düğüne yapılan barbarca saldırıda 29’u çocuk 50 kişi öldü. 66 kişi yaralandı. Türk müttefikimizin yanındayız. Bu hafta, trajik saldırılar ve darbe girişimi sonrasında Amerika’nın Türk halkıyla dayanışmasının altını çizmek için Ankara’ya gidiyoruz.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.