İHD’den barış politikasına dönün çağrısı

İHD, Antep’deki bombalı saldırıya tepki gösterdi ve Türkiye’de aylardır devam eden saldırılara karşı yeterli önlemler alınmadığını belirtti

Yazılı açıklama yapan İHD, saldırıyı kınadı. Açıklamada, saldırının doğrudan Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Beybahçe Mahallesine ve bir Kürt düğününe yapıldığı belirtilirken, “Bu saldırının Suriye Rojava’sında bulunan Kürt kantonlarına (Cizir, Efrin ve Kobane) yönelik cihatçı çete saldırılarından hiçbir farkı yoktur”denildi. Daha önce gerçekleşen katliam saldırılarını hatırlatan İHD, “Görüldüğü gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına bu kadar yoğun ve şiddeti artarak yapılan saldırılara karşı önleyici ve etkili tedbirler alınamamıştır” dedi .

Hükümetin Ortadoğu politikasında izlediği Kürt ve Şii karşıtlığı politikadan vazgeçmeye çağıran İHD açıklamasında şunlar dile getirildi: “Suriye iç savaşının sona erdirilmesinde barışçıl politikaları benimsemeli, Suriye’nin kuzeyinde çoğunluğu Kürt olan ve Kürtlerle birlikte yaşamayı tercih eden farklı etnik ve inanç gruplarının bir araya gelerek Kuzey Suriye Federasyonu oluşturma isteklerine saygı duymalı. Türkiye içeride ve dışarıda barış politikaları izleyerek halkını güvenlik ortamında tutmalı, Abdullah Öcalan ile yeniden diyaloğa geçilmeli. Türkiye’nin güvenlik ve istihbarat birimlerinin başta Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Hatay olmak üzere cihatçı çete yapılanmalarının yoğun olarak yerleştiği yerlerde operasyonlar yapmalı ve bu kişileri yakalayarak yargı önüne çıkarmalı. Türkiye sayısı giderek artan katliamlarla anılan ülke olmaktan çıkarılmalı, barışın konuşulduğu ülke haline gelmeli.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.