Twitter: Terör propagandası yapan 360 bin hesap askıya alındı

Twitter’da şiddetli içerikli paylaşım ve terör propagandası yapan yaklaşık 360 bin hesap askıya alındı. Sosyal medyada en çok kullanılan sitelerden birisi olan Twitter, şiddet ve terör içerikli paylaşımları affetmiyor. Bu kapsamda Twitter 2016’da yaklaşık 360 bin hesabı askıya aldı.

Twitter 2016 yılında toplam 360 bin hesabın askıya alındığını açıkladı. New York Times’da yayımlanan habere göre ‘şiddet içeren aşırılık’ paylaşımları yapan 235 bin hesabın askıya alınmasından sonra geçtiğimiz Şubat ayında 125 bin hesabın daha askıya alındığı duyuruldu. Twitter 2016’da ”şiddet içerikli paylaşım” yaptığı belirlenen 235 bin hesabın askıya alınmasından sonra ”terör propagandası” paylaşımları yaptığı belirlenen 125 bin hesabın da askıya alındığını belirterek 2016 yılında askıya alınan hesap sayısının 360 bine yükseldiğini açıkladı.

New York Times’daki haberde Twitter’ın konuyla ilgili bir açıklama yaptığı belirtiliyor. Bu açıklamaya göre, Twitter’da askıya alınan hesap sayısının 2015 yılına göre yüzde 80 oranında arttığı belirtildi. Önceki yıllara göre bu yıl askıya alınan hesaplarda daha çok ölümcül menfur terör saldırı dalgası ve terör propagandası paylaşımlarının ağırlıklı olduğu vurgulandı.

Bu eylemleri şiddetle kınadıkları belirtilen Twitter açıklamasında, ”terör ve şiddetin desteklenmesini ortadan kaldırmak için kararlıyız” ifadesi yer aldı. Twitter’ın hali hazırda 313 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Sosyal medya platformlarının DAEŞ, PKK, El-Kaide gibi terörist grupların iletişiminin engellenmesi konusunda baskı altında olduğu bir döneme denk gelmesi ise oldukça dikkat çekici. Twitter geçtiğimiz günlerde Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yanlısı paylaşımlar yapan hesapları da askıya almıştı.

 

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.