İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komisyonu: Pazar Günü Hande Kader için Ses Veriyoruz

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komisyonu, Pazar Günü yakılarak katledilen Hande Kader bir araya gelme çağrısı yaptı.

Açıklamada, “Dostumuz, yoldaşımız Hande Kader’in yakılarak öldurulmesine öfkemiz büyük. 23 yaşındaki trans kadın Hande Kader’in yanmış cesedi, yaklaşık 1 hafta önce Zekeriyaköy’de bulundu. Hande, nefret cinayetlerine karşı sesini çıkaran ve herkesi ses çıkarmaya davet eden bir kadındı.”

“Yıllardır LGBTİ+ Onur Yürüyüşlerinde, Trans Onur Yürüyüşleri’nde ve yıl içinde düzenlediğimiz eylemlerde, homofobik ve transfobik nefret söylemlerinin bu cinayetlerin önünü açtığını, katillerin cezasız kalabildiğini, nefret suçları yasasının aciliyetini haykırıyoruz. Ne yazık ki son iki yıldır yürüyüşlerimiz engellenmek isteniyor, ancak nefret cinayetlerinin önüne geçmek için görünür olmaya, sokakta olmaya ve taleplerimizi haykırmaya ihtiyacımız var.”

“Transgender Europe’un dünyadaki trans cinayetleri raporuna göre Türkiye Avrupa’da 1. Dünyada 9. sırada. Trans kadınlar zorunlu seks işçiliği yapmak zorunda kalıyor, seks işçiliği yaptıkları içinse damgalanıyor. Bizler homofobisiz, transfobisiz ve orospufobisiz bir dünya istiyoruz.”

“Münevver, Özgecan, Wisam, Hande… Kadın, trans ya da eşcinsel oldukları için hayatını kaybeden herkes için adalet istiyoruz. Hande’nin yakılarak öldürülmesine sebep olanların, Maraş’ta, Madımak’ta, Cizre’de insanları yakanlardan güç aldığının farkındayız. Nefreti bitirmenin tek yolunun hep birlikte bu nefrete ve cinayetlere karşı ses çıkarmak olduğunu bir kez daha tekrarlıyoruz.”

“21 Ağustos Pazar günü 19.00’da Tünel’den Galatasaray’a gerçekleştireceğimiz ve Hande Kader için Adalet isteyeceğimiz yürüyüşümüze toplumun tüm kesimlerinden katılım bekliyoruz.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.