İstanbul Kent Savunması: 20 Ağustos’ta Kabataş’tayız

Martı Projesi kapsamında Kabataş’ta boğazın 10 bin m2’ye yakın bir kısmının doldurulmasına itiraz etmek için İstanbul Kent Savunması 20 Ağustos’ta Kabataş’ta buluşma çağrısı yaptı.

İstanbul
Haber-fotoğraf: Hatice Temiz* / @haticemiz

Çağrı metninde, “17 Ağustos İstanbul ve Marmara depreminin yıldönümünde bir başka facia alanı olmaya aday, 10 bin m2’ye yakın boğazın doldurularak üzerine devasa bir bina inşa edilecek olan Kabataş Meydanı’ndayız! Yeni felaketlere davetiye çıkartılmaması için Kabataş’taki dolgu alan çalışmalarına itirazlarımızı hep birlikte yapmak için 20 Ağustos Cumartesi 16.00‘da Kabataş’ta buluşalım! Kabataş’a Dolgu Alan Kabul Edilemez! İSTANBUL KENT SAVUNMASI” denildi.
Martı Projesi Nedir?

‘Kanat çırpan dev martı’ formundaki proje, Kabataş Fındıklı Molla Çelebi Camisi’nin kuzey tarafındaki bahçe duvarından başlayıp Kabataş Bezmi Alem Valide Sultan Camisi’ne bitişik Kabataş balıkçı barınağını da içerisine alacak şekilde olacak.

Deniz trafiği ile raylı sistemin buluştuğu Kabataş’ta, projeyle 10 bin metrekarelik dev bir meydan oluşturulacak. Meydanda yolcu peronu, geleneksel deniz tekneleri, ulaşım birimleri ve yeme içme salonları yer alacak.

Bu projeyle Dolmabahçe-Fındıklı trafiği yer altına alınacak ve meydanın zemin altında dükkanlar, sergi, müze salonları, otopark ve metro bağlantısı olacak. Transfer merkeziyle yaya sirkülasyonu, hiçbir toplu ulaşım aracıyla kesişmeyecek. Kabataş İskelesi, Kabataş-Taksim füniküler hattı ve yapımına başlanan Mahmutbey-Kabataş metro hattının entegre olacağı bir  transfer merkezi projesi.

Ne Olmuştu?

Kabataş İskelesi, 11 Ağusto tarihinde Kabataş meydan düzenlemesi, transfer merkezi ile iskelelerin yenilenmesi inşaatı nedeniyle deniz trafiğine kapatılmıştı.

İstanbul Kent Savunması: “Bu aslında eski bir proje”

İstanbul Kent Savunması’ndan Deniz Özgür, bu projenin iptal edilen eski bir proje olduğunu söyledi. “Bu aslında eski bir proje. 2008’de kuruldan onay aldı sonra iptal edildi. Üzerinden 7-8 sene geçti. Plan değişikliği yapıldı muhtemelen projeye ek 10 bin metrekare deniz dolgusu yapıldı” dedi.

“Proje ile ilgili hala bir detay yok”

Deniz Özgür, sadece bir tabelanın asıldığını bir bilgilendirmenin yapılmadığını söyledi. “Proje ile ilgili hala bir detay yok. Ne yapılacak, ne kadar kapatılacak bilmiyoruz.”

Projede hukuksuzluklar var

Büyükşehir Belediyesi yenileme adı altında bir yeri kapatabilir diyor Özgür, ama proje için gerekli izinler alınmalı diye ekliyor. “Kabataş – Üsküdar arasına Deniz altı yaya tüneli yapıyorlar. Fındıklıdan Üsküdar’a bir yaya yolu projesi. Projenin önce onay alması gerekiyor. ÇED, Koruma Kurulu esas olarak da projenin plan değişikliği askıya çıkar. Bakanlıklarda, belediyelerde onu ahali, dernekler, meslek örgütleri görür. Ona göre dava açarlar. Bunların hiçbiri yapılmadı. ÇED var mı yok mu bilmiyoruz. Bunu böyle buraya astılar”

İBB: “Kurul onaylarından yoksun olduğu iddiası gerçek dışıdır”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yayımladığı basın bülteninde, “projenin yeterli bilimsel yaklaşım ve ilgili kurul onaylarından yoksun olduğu iddiası da gerçek dışıdır. Proje görselleri ile bilgileri tüm detayları ile yakın zamanda açıklanacaktır” dendi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.